Siatkówka – MŚ U21: Polacy Mistrzami Świata!

Młodzi polscy siatkarze zrobili dziś to, czego od nich oczekiwaliśmy – pokonując pewnie Kubańczyków w finale Mistrzostw Świata U-21, postawili kropkę nad „i”, jeszcze raz udowadniając, że są najlepsi na globie.

Kubańczyków znaliśmy już bardzo dobrze. Graliśmy z nimi już przecież podczas meczów grupowych. Wówczas udało się zakończyć spotkanie w sposób szybki, łatwy i przyjemny, wygrywając 3:0.

Dziś w mecz weszliśmy jednak słabiej. Już w pierwszych akcjach trzykrotnie nadzialiśmy się na blok rywali. Kubańczycy jednak także popełniali błędy własne, często atakując w aut. Dzięki temu rywale nie odskoczyli w pierwszej fazie seta na więcej, niż dwa punkty. Z czasem swój atak uspokoili nieco Bartosz Kwolek i Jakub Ziobrowski. Przy ciągłych błędach własnych rywali, pozwoliło nam to wyjść na prowadzenie (11:10), a po drugiej przerwie technicznej – głównie dzięki świetnej zagrywce Kuby Kochanowskiego – odskoczyć na cztery punkty (18:14). Dzięki coraz większej przewadze, w końcówce mogliśmy zagrać już na luzie. To sprawiło, że zaczęła wychodzić naszym siatkarzom bardzo mocna zagrywka, która skutecznie odrzuciła Kubańczyków. Ostatnie piłki były zatem tylko formalnością – pierwszą partię spotkania wygraliśmy 25:20.

Drugi set był w naszym wykonaniu majstersztykiem. Już po pierwszych piłkach widać było, że biało-czerwoni weszli w swój rytm, a trener rywali zmuszony był poprosić o czas przy stanie 5:1 dla naszych rodaków. Mimo chwili przerwy nasza dominacja jednak nie zakończyła się. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziliśmy już 8:3, na drugiej 16:6. Podopieczni trenera Pawlika grali wprost fenomenalnie, udowadniając swoją wyższość nad przeciwnikami w każdym aspekcie gry. Finezyjna gra zaprowadziła nas do pewnego rozgromienia rywali i zakończenia partii wynikiem 25:10.

Po tak efektownym zwycięstwie, wcale nie zwolniliśmy tempa. Trzeciego seta rozpoczęliśmy od znakomitej zagrywki Bartka Kwolka i skutecznych bloków Norberta Hubera. Tym razem jednak przewaga biało-czerwonych nie rosła jednak tak szybko, jak wcześniej. Mimo to Polakom udało się mozolnie budować, a następnie (przyznajmy – bez większego trudu) również utrzymać przewagę nad Kubańczykami, którzy już aż do końca spotkania nie zdołali wrócić do gry, jaką prezentowali w pierwszych piłkach spotkania. Ostatecznie bardzo spokojnie wygraliśmy ostatniego seta 25:19, a cały mecz 3:0, zostając tym samym Mistrzami Świata do lat 21!