Siatkówka – MŚ U21: Polscy juniorzy w finale MŚ!

Reprezentacja Polski U21 po niezwykle dramatycznym meczu pokonała w dzisiejszym półfinale reprezentację Brazylii 3:2 i tym samym zameldowała się w jutrzejszym finale, w nim to nasza drużyna zmierzy się z nieobliczalną reprezentacją Kuby.

Przez dwie fazy grupowe Polacy przeszli jak burza. Zwycięstwa kolejno z Maroko, Kanadą i Czechami w pierwszej fazie turnieju oraz z Kubą, Iranem i Chinami w drugiej fazie turnieju spowodowały zajęcie 1. miejsca w grupie, a co za tym idzie potencjalnie słabszego rywala w półfinale. Nim to ostatecznie okazała się niezwykle groźna reprezentacja Brazylii, która dość niespodziewanie zajęła drugie miejsce w grupie.

Do starcia z młodymi ”Canarinhos” nasza reprezentacja przystąpiła w najmocniejszym składzie, co oczywiście nie może dziwić biorąc pod uwagę rangę wydarzenia i już sam początek spotkania pokazał, że trener dokonał właściwego wyboru. Nasi młodzi chłopcy nie dali po sobie poznać, że stawką tego meczu jest finał Mistrzostw Świata U21, grali niezwykle spokojnie i skutecznie, co przyniosło im pewne zwycięstwo w pierwszej partii (25:21). Nieco większy opór Brazylijczycy postawili w secie drugim, w pewnym momencie prowadzili oni już nawet 13:10. Wtedy jednak nasi rywale wyraźnie pogorszyli swoją grę, a Polacy wręcz przeciwnie jakby złapali drugi oddech. Reszta partii to już całkowita kontrola boiskowych wydarzeń przez naszą reprezentację i ostateczny triumf 25:21. Polska 2, Brazylia 0.

Trzeci set tego spotkania był dużo bardziej wyrównany, gra toczyła się za punkt (9:9, 17:17). W pewnym momencie Polacy objęli prowadzenie (21:20), od tego momentu punkty zdobywali już jednak tylko Brazylijczycy, którzy wygrali partię do 21 i przedłużyli swoje szanse na zwycięstwo. Jeszcze bardziej dramatyczny przebieg miał set czwarty, w nim to ton boiskowych wydarzeń od początku nadawali Polacy, którzy przez prawie cały set utrzymywali minimalną przewagę. Brazylijczykom udało się ją jednak zniwelować (21:21), wyjść na prowadzenie (23:22) i… wygrać seta po punktowym bloku (25:23). Czekał nas więc tie – break! W nim to jednak od samego początku lepiej spisywała się nasza reprezentacja (5:2), dalszy przebieg seta to bardzo nerwowa gra z obu stron – mnóstwo błędów zarówno na zagrywce, jak i w ataku. Brazylijczycy próbowali do samego końca, ale Polacy już się nie dali dogonić i wygrali decydującą partię 15:12, tym samym przypieczętowując swój awans do jutrzejszego finału.

W nim to nasza reprezentacja zmierzy się z reprezentacją Kuby, z którą już mierzyliśmy się w tym turnieju, ten mecz wygraliśmy dość gładko 3:0, co oczywiście nie oznacza, że tak samo będzie jutro. Kubańczycy awans do finału zapewnili sobie, dzięki dość niespodziewanemu zwycięstwu nad faworyzowaną reprezentacją Rosji (3:1). która jutro zagra o brąz z Brazylią.