Siatkówka: O powrót na światowe salony [zapowiedź]

Nadchodzący tydzień szykuje pełno emocji dla fanów żeńskiej siatkówki. W Hali Torwar reprezentacja Polski pod wodzą Jacka Nawrockiego weźmie udział w turnieju kwalifikacyjnym do mistrzostw świata 2018. Spośród sześciu startujących w Warszawie drużyn tylko jedna uzyska bezpośredni awans do turnieju finałowego w Japonii, druga zaś powalczy we wrześniu w turnieju ostatniej szansy.

Dla Biało-Czerwonych gra toczy się o powrót na światowe salony po nieobecności na mundialu w 2014 roku we Włoszech. Wówczas nie wykorzystaliśmy przywileju własnej hali i w kwalifikacjach, pomimo pokonania Szwajcarek i Hiszpanek, ulegliśmy Belgijkom. Tym razem Żółte Tygrysice nie staną na drodze do naszego szczęścia (zresztą w sparingach rozegranych w Legionowie nasze zawodniczki trzykrotnie pokonały podopieczne Gerta Vande Broeka), za to tym razem z największymi obawami patrzymy na reprezentację Serbii.

Wicemistrzynie olimpijskie, choć przechodzą przebudowę składu (w porównaniu z igrzyskami w Rio, w Warszawie nie zobaczymy m.in. Jovany Brakocević, Mai Ognjenović czy Jeleny Nikolić), wciąż są groźnymi przeciwniczkami. To mecz Polek z nimi, kończący zmagania na Torwarze, ma przesądzić o tym, która drużyna uzyska bezpośredni awans na mistrzostwa świata. Ważne będą też spotkania z Czeszkami i Słowaczkami – dwiema drużynami, z którymi dużo sparowaliśmy w ubiegłych latach, a więc powinniśmy znać je na wylot. Obie reprezentacje naszych południowych sąsiadów prezentują zbliżony poziom, choć minimalna przewaga wydaje się być po stronie Czeszek – tak przynajmniej wskazywałby wynik ich bezpośredniej rywalizacji o mistrzostwa Europy. O reprezentacjach Cypru i Islandii wiadomo niewiele. Będą to na pewno drużyny zdeterminowane do tego, aby pokazać się światu i o to będą walczyć, aczkolwiek ich szanse na choćby zbliżenie się do miejsc premiowanych awansem wydają się być niewielkie.

Opierając się na sparingach z Belgią, a także na ubiegłorocznych meczach eliminacji do mistrzostw Europy można wyznaczyć „pewniaków” w wyjściowej szóstce – kapitan zespołu Joanna Wołosz na rozegraniu, Berenika Tomsia po przekątnej i Agata Witkowska na libero. Wysokie notowania u trenera Nawrockiego mają też przyjmująca Malwina Smarzek i środkowa Agnieszka Kąkolewska. O ostatnie miejsce na skrzydle walczą Natalia Mędrzyk, Patrycja Polak i Martyna Grajber, a na środku siatki rywalizują Gabriela Polańska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska i Maja Tokarska. Ta ostatnia wciąż jest w rytmie meczowym, gdyż niedawno wystąpiła na klubowych mistrzostwach świata w Kobe, co jednak oznacza też, że nie spędziła z drużyną narodową krótkiego acz intensywnego okresu przygotowawczego.

My również będziemy obecni na Torwarze. Nasi reporterzy będą relacjonować zmagania siatkarek nie tylko na naszej stronie, ale też na naszych profilach na portalach społecznościowych Facebooku, Twitterze i Instagramie. Śledźcie nas i wraz z nami dopingujcie polskie siatkarki w walce o powrót na mistrzostwa świata po ośmiu latach nieobecności.

23 maja
15.30 Słowacja – Czechy
18.00 Serbia – Islandia
20.30 Cypr – Polska

24 maja
15:30 Czechy – Serbia
18.00 Cypr – Słowacja
20.30 Polska – Islandia

25 maja
15.30 Serbia – Cypr
18.00 Islandia – Czechy
20.30 Słowacja – Polska

27 maja
15.30 Cypr – Islandia
18.00 Słowacja – Serbia
20.30 Polska – Czechy

28 maja
15.30 Islandia – Słowacja
18.00 Czechy – Cypr
20.30 Serbia – Polska

Aktualizacja: W poniedziałek wieczorem trener Nawrocki podał czternastkę na turniej. W Warszawie wystąpią: Maja Tokarska, Gabriela Polańska, Patrycja Polak, Agnieszka Kąkolewska, Berenika Tomsia, Aleksandra Krzos, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Tamara Kaliszuk, Agata Witkowska, Joanna Wołosz (kapitan), Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk, Malwina Smarzek, Marlena Pleśnierowicz.

Wojciech Nowakowski2406 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password