Siatkówka: Ostatni mecz Pawła Zagumnego. Wybitny rozgrywający pożegnał się z kadrą

Wybitny polski rozgrywający Paweł Zagumny uroczyście zakończył reprezentacyjną karierę. W katowickim Spodku rozegrano mecz gwiazd siatkówki: Polska kontra Reszta Świata. W trzysetowym spotkaniu górą byli Biało-Czerwoni, ale to nie wynik sportowy był dziś najważniejszy.

Paweł Zagumny to ikona polskiej siatkówki – w koszulce z Orzełkiem na piersi rozegrał 427 spotkań, ma w dorobku złoto i srebro mistrzostw świata, mistrzostwo Europy i zwycięstwo w Lidze Światowej. Jako jedyny polski siatkarz w historii czterokrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich (1996, 2004, 2008, 2012). Wielokrotnie w swojej karierze odbierał nagrody dla najlepszego rozgrywającego turnieju – tak było m.in. podczas mistrzostw świata w 2006 roku, igrzysk olimpijskich w Pekinie oraz mistrzostw Europy w 2009 roku.

Bogatą karierę reprezentacyjną Zagumny postanowił zakończyć po mistrzostwach świata w Polsce w 2014 roku, jednak uroczyste pożegnanie rozgrywającego z kadrą narodową miało miejsce dziś w katowickim Spodku. Z tej okazji zorganizowano specjalny mecz gwiazd siatkówki: Polska kontra Reszta Świata. Do Katowic przyjechało wielu wybitnych siatkarzy, także tych, którzy już zakończyli kariery, ale w przeszłości niejednokrotnie rywalizowali na parkietach z Pawłem Zagumnym. Halę po brzegi wypełnili polscy kibice.

W polskiej drużynie, pod okiem dwójki trenerów z którymi Paweł Zagumny zdobywał medale – Raula Lozano i Ireneusza Mazura – zagrali między innymi: Mariusz Wlazły, Michał Kubiak, Łukasz Kadziewicz, Piotr Gacek, Michał Winiarski, Piotr Gruszka, Dawid Murek, Daniel Pliński, Bartosz Kurek i… Małgorzata Glinka. W drużynie gwiazd, prowadzonej przez Władimira Alekno, oglądaliśmy m.in. Gibę, Davida Lee, Wilfredo Leona, Władimira Nikołowa, Nikolę Grbicia, Stephane’a Antigę, trenera drużyny z Kędzierzyna Koźla Ferdinando de Giorgi oraz uznawanego za najlepszego siatkarza XX wieku – Włocha Andreę Gianiego.

W spotkaniu było wiele wzruszeń i dobrej zabawy, aspekt czysto sportowy zszedł na nieco dalszy plan. Rozegrano trzy sety, a siatkarze obu drużyn nieraz popisywali się bardzo efektownymi akcjami. Poszczególne partie były dość wyrównane, choć stroną przeważającą w całym spotkaniu byli, dowodzeni przez Zagumnego, polscy zawodnicy. Biało-Czerwoni wygrali dwa pierwsze sety, a w kolejnej odsłonie w końcówce ulegli gwiazdom z ekipy Reszty Świata. W trzeciej partii meczu na boisko weszła córka Pawła Zagumnego – Wiktoria, która popisała się serią świetnych zagrywek. Po zakończeniu spotkania nasz rozgrywający odebrał symboliczną koszulkę z nr 427 oraz okolicznościowy tort.

Polska – Reszta Świata 2:1 (25:21, 25:22, 25:27)
Polska: Winiarski, Pliński, Zagumny, Wlazły, Kadziewicz, Kubiak, Gacek (libero), Ignaczak (libero) oraz Gruszka, Glinka-Mogentale, Stelmach, Możdżonek, Nowakowski, Ziobrowski
Reszta Świata: Nikołow, Lee, Giba, Giani, Antiga, De Giorgi, Salparow (libero) oraz Samica, Grbić, Lisinac, Nalbert, Macias, Leon, Fiel

Inga Świetlicka939 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password