Siatkówka plażowa – Mistrzostwa Europy: Niemki i Włosi ze złotem!

Za nami finały Mistrzostw Europy w siatkówce plażowej. Po trofeum w łotewskiej Jurmali sięgnęły Niemki oraz – ku rozpaczy kibiców gospodarzy – Włosi.

W finale turnieju kobiet Kristina Kolocova i Michala Kvapilova (Czechy) zmierzyły się w finale z Nadją Glenzke i Julią Grosser. Jako że Niemki w finale znalazły się dosyć sensacyjnie, zdecydowanymi faworytkami starcia od początku były Czeszki.

Rzeczywiście w pierwszym secie Kolocova i Kvapilova udowodniły swoją wyższość nad rywalkami, wygrywając zdecydowanie 21:15. Z czasem jednak, Glenzke i Grossner grały jednak coraz lepiej. W drugim secie nie pozwoliły Czeszkom na to, aby odskoczyły, a w końcówce same wyszły na prowadzenie i – dzięki świetnej końcówce – wygrały 21:17 i doprowadziły do tie-breaka.

Trzeci set Niemki rozegrały jeszcze bardziej efektownie. Tym razem od pierwszej do ostatniej piłki nie pozostawiły swoim rywalkom złudzeń. Nadja Glenzke i Julia Grossner wygrały decydującą partię 15:11. Dokonały tym samym niemal niemożliwego. Po tym, jak o mało nie odpadły z rywalizacji już w grupie, efektownie przeszły kolejne fazy zawodów i wyeliminowując po drodze m.in. Mistrzynie Świata – Larę Ludwig i Kirę Walkenhorst – kroczyły wprost po tytuł Mistrzyń Europy.

Finał turnieju kobiet:
Glenzke/Grossner (Niemcy)Kolocova/Kvapilova (Czechy) 2:1 (15:21, 21:17, 15:11)

Trybuny ożyły jednak tak naprawdę dopiero przy okazji finału turnieju mężczyzn. Zagrali w nich bowiem ulubieńcy łotewskiej publiczności – Janis Smedins i Aleksandrs Samoilovs. Ich rywalami byli prezentujący się znakomicie od początku zawodów Włosi Paolo Nicolai i Daniele Lupo.

W pierwszym secie to właśnie siatkarze z Italii zdołali zaskoczyć Łotyszy i szybko objąć prowadzenie. Świetnie się bronili, do tego potrafili wykorzystać błędy własne rywali, dzięki czemu zdecydowanie odskoczyli i wygrali partię 21:16.

Drugi set mógł mieć niemal odwrotny przebieg. Tym razem to Smedins i Samoilovs przez długi czas utrzymywali się na prowadzeniu. W ostatniej chwili jednak Paolo i Lupo dogonili wynik, a następnie popisowo rozegrali ostatnie piłki, podczas gry na przewagi. W rezultacie wygrali 23:21, kończąc spotkanie i zapewniając sobie tytuł Mistrzów Europy.