Siatkówka plażowa: Nowy rok pod znakiem zmian

Za nami rok olimpijski, a w przypadku niektórych par oznacza to, że teraz jest odpowiedni czas na zmiany. Niektórzy rezygnują z gry, inni zmieniają partnerów. Na pewno możemy spodziewać się kilku zmian w 2017 roku.

Polska kadra

To był rok olimpijski w dyscyplinach letnich. Po nim czas zacząć nowy czteroletni cykl. Tak też to wygląda w przypadku polskich plażowiczek. Kinga Kołosińska i Monika Brzostek po czterech latach zakończyły współpracę z trenerem Łukaszem Fijałkiem. Stanowisko szkoleniowca żeńskiej kadry objął Serb Srdjan Veckov. Dodatkowo w sztabie szkoleniowym znajdą się Martyna Wardak i Maciej Zając, którzy będą dbać o przygotowania kondycyjne i zdrowotne kobiecej reprezentacji.

p1280447-large

A jak wygląda sytuacja w męskiej kadrze? Tam również zmienił się szkoleniowiec. Trenerem Biało-Czerwonych nie jest już Martin Olejnak. Oficjalnie nie znamy jeszcze nazwiska jego następcy, ale wszystko wskazuje, że to stanowisko zajmie Grzegorz Klimek. To właśnie Grzegorz Klimek prowadził zgrupowanie kadrowiczów w Olsztynie. Trenowały tam cztery pary. W jakim układzie w nowym sezonie wystąpią panowie?

Tegoroczny sezon był ostatnim wspólnym Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla. Dodatkowo ostatnio informację o zakończeniu kariery przekazał Michał Kądzioła. To wszystko powoduje, że zmiany są nieuniknione. W nowym sezonie prawdopodobnie Mariusz Prudel będzie grał z Kacprem Kujawiakiem, Michał Bryl z Grzegorzem Fijałkiem, a Jakub Szałankiewicz z Maciejem Rudolem. Bez zmian będzie natomiast w parze Piotr Kantor/Bartosz Łosiak.

p1310716-large

Co u innych?

Wśród najważniejszych par bez zmian. April Ross chciała w tej przerwie spróbować zajść w ciążę. Jej plany jednak uległy zmianie i Amerykanka zagra w 2017 roku. O dziecko postara się natomiast po następnym sezonie, a tym samym pauzować będzie w 2018 roku, który będzie jedynym bez mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. To oznacza, że Kerri Walsh-Jenings nie musi szukać nowej partnerki.

Mistrzynie olimpijskie także nadal będą grały wspólnie. Choć na start sezonu nie zdążą, a na pewno nie zdąży Laura Ludwig. Niemka jest po operacji lewego barku i obecnie przechodzi rehabilitację. Na razie nie została ustalona data powrotu złotej medalistki z Rio, ale ona sama przyznaje, że najważniejszą imprezą są mistrzostwa świata, które odbędą się w lipcu.

laura-ludwig-large

Natomiast u innych spodziewać możemy się zmian. Jedni odchodzą, inni przychodzą, a niektórzy tylko zmieniają partnerów. Odchodzi chociażby Nadine Zumkehr, co oznacza, że od nowego roku Joana Heidrich będzie musiała poszukać nowej partnerki. Karierę po 10 latach wspólnej gry zakończyły także Katrin Holtwick i Ilka Semmler. Tak samo postąpiła także Britta Büthe, która grała z Karlą Borger. Borger jednak nie rezygnuje z piasku, a dołączy do niej dobrze znana z hali… Margareta Kozuch!

Do zmiany dojdzie także u Holenderek. W tym roku Madelein Meppelink grała z Marleen van Iersel, a Sophie van Gestel z Jantine Van der Vlist. Po roku olimpijskim Van der Vlist postanowiła zakończyć karierę. Natomiast van Iersel prawdopodobnie zagra w nowym sezonie z Manon Flier-Nummerdor. A pozostałe dwie zawodniczki? Meppelink i van Gestel wrócą do współpracy po przerwie, która nastąpiła w 2013 roku.

meppelink-1-large

Także Sarah Pavan postanowiła poszukać nowej koleżanki do gry, rezygnując tym samym ze współpracy z Heather Bansley. Kanadyjki nigdy wspólnie nie wygrały żadnego turnieju, co było jednym z powodów tej decyzji. Już na World Tour Finals obie zawodniczki grały z innymi partnerkami. Bansley była w parze z Brandie Wilkerson, a Pavan rozpocznie kolejny cykl przygotowań z Melissą Humaną-Paredes.

Zmiany również za oceanem wśród mężczyzn, a dokładniej w ekipie Amerykańskiej. W przyszłym sezonie nie zobaczymy już pary Jacob Gibb/Casey Patterson. Dlaczego? Powodem jest praca tego drugiego. Wcześniej obaj zawodnicy byli praktycznie sąsiadami, teraz Patterson musiał się przeprowadzić, co powoduje kolejne zmiany. Patterson rozmawiał o współpracy z Philem Dalhausserem. Ten wysłuchał propozycji, ale pozostaje w parze z Nickiem Luceną. Bez zmian jest także w przypadku Tri Bourne’a i Johna Hydena. A nowe pary? Patterson zagra z Theo Brunnerem, Gibb z Taylorem Crabbem, a Trevor Crabb z Seanem Rosenthalem.

p1280473-large

Prawdopodobnie zmian możemy spodziewać się także w teamie Austriackim. Federacja tego kraju nie była zadowolona z wyniku par Huber/Seidl, a także Doppler/Horst. Jednym z powodów jest także fakt, że to właśnie w Austrii odbędą się mistrzostwa świata w 2017 roku i gospodarze bardzo chętnie zobaczyliby swoich zawodników na podium. Organizatorzy czempionatu szykują mocne zestawienie, a zawodnicy trenować będą w Wiedniu. Na razie znamy nazwiska, ale nie wiemy kto z kim zagra. Wśród kobiet są to: Steffi Schwaiger, Katharina Schützenhöfer, Lena Plesiutschnig, Nadine i Teresa Strauss oraz Cornelia Rimser. A nominowani panowie to: Clemens Doppler, Alexander Horst, Robin Seidl, Martin Ermacora, Moritz Pristauz, Thomas Kunert, Christoph Dressler, Lorenz Petutschnig oraz Tobias Winter. Na tej liście zabrakło miejsca dla Hubera, który podobno nie chce zostawić rodziny i przenosić się do Wiednia.

huber-i-seidl-large

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password