Siatkówka plażowa – Porec Major: Dobry dzień dla Polaków

Rozpoczęły się dzisiaj zmagania w fazie grupowej, zarówno u panów, jak i u pań. Cztery zwycięstwa zanotowali Polacy w pięciu spotkaniach. Jutro dokończenie rywalizacji w grupach.

Pojedynki naszych reprezentantów w Porec rozpoczęły Kinga Kołosińska i Jagoda Gruszczyńska. Po drugiej stronie siatki stanęły Czeszki – Barbora Hermannova i Marketa Slukova. Polki rozpoczęły dobrze i od początku prowadziły. Było już nawet 14:11 dla naszych, ale Czeszki odrabiać i doprowadziły do wyrównania. Od stanu 17:17 lepiej zagrały rywalki i to one wygrały pierwszą partię. Drugi set od początku był wyrównany, z lekkim wskazaniem na Czeszki. Polki jednak cały czas były w stanie trzymać kontakt, ale od stanu 15:15 punktowały już tylko rywalki, które zakończyły ten mecz.

Później grali nasi panowie. Trzy męskie pary w turnieju głównym, każda z nich rozegrała po jednym spotkaniu i wszyscy zwyciężyli! Choć trzeba przyznać, że łatwo nie było. W jednym czasie na dwóch boiskach grali Fijałek/Bryl oraz Kantor/Łosiak. Ci pierwsi mierzyli się z Meksykanami Ontiverosem i Virgenem, a drudzy z parą Norwegów Mol/Berntsen.

Grzegorz Fijałek i Michał Bryl od początku mieli sporo problemów i pierwszego seta dość łatwo przegrali, do 15. Druga partia też nie zaczęła się najlepiej dla Biało-Czerwonych, ale na przerwę techniczną Polacy schodzili przy minimalnym prowadzeniu (11:10). Do końca był to wyrównany set, który zakończył się zwycięstwem naszych i do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. Decydującą partię od prowadzenia rozpoczęli Polacy (3:0), którzy z czasem zaczęli zwiększać różnicę i kontrolować wynik, dzięki czemu wygrali 2:1.

Piotr Kantor i Bartosz Łosiak zaczęli znacznie lepiej. Nasi olimpijczycy szybko uzyskali kilka punktów przewagi i bez problemów wygrali inauguracyjną partię. Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany od początku do końca, ale końcówkę lepiej wykorzystali rywale, którzy doprowadzili do tie-breaka. W tej części meczu minimalnie lepsi byli Polacy, którzy prowadzili już 14:11, ale nie potrafili zakończyć spotkania. Ostatecznie pojedynek zakończył się grą na przewagi, którą na swoją korzyść rozstrzygnęli Kantor i Łosiak.

Nasza trzecia męska para spędziła na boisku zdecydowanie mniej czasu. Jakub Szałankiewicz i Maciej Rudol stanęli naprzeciwko Chorwatów – Silica i Dordevica. Polacy od początku grali skutecznie, z czasem powiększali swoją przewagę i pierwszego seta wygrali 21:13. W drugiej partii wyrównana walka trwała nieco dłużej, do stanu 14:14. Później zaczęli zyskiwać kolejne punkty nasi i wygrali w dwóch setach.

W serii popołudniowej zagrały jeszcze Kinga i Jagoda, a ich rywalkami były Szwajcarki – Heidrich/Verge-Depre. Ten pojedynek nie należał do łatwych, od początku na prowadzeniu były jednak nasze zawodniczki. Później jednak przewagę uzyskały Szwajcarki (8:5), ale Polki nie odpuściły. Później rywalki ponownie miały przewagę (16:13), ale Biało-Czerwone wyrównały (17:17). Końcówkę lepiej rozegrały nasze zawodniczki, które wygrały 21:19. W drugim secie Szwajcarki szybko zdobyły większą przewagę po błędach Polek (9:4), ale nasze wzięły się za grę i doprowadziły szybko do wyrównania (10:10). Później to Kinga i Jagoda uzyskały bezpieczną przewagę, które nie oddały do końca i cieszyły się ze zwycięstwa.

W czwartek męskie pary rozegrają po dwa mecze grupowe, nasze panie natomiast mają jeszcze jedno spotkanie w swojej grupie do rozegrania.

Co ciekawe, w Porec po raz kolejny rozbita jest para mistrzyń olimpijskich z Rio de Janeiro. Najpierw kontuzję miała Laurga Ludwig, teraz pauzuje Kira Walkenhorst. Z Ludwig w Chorwacji gra Kozuch. Inną ciekawostką jest fakt, że w turnieju męskim z dziką kartą gra… Ivan Perisic!