Siatkówka plażowa – World Tour Finals: Polacy poza podium

Bardzo niewiele zabrakło Piotrowi Kantorowi i Bartoszowi Łosiakowi do odniesienia wielkiego sukcesu i zdobycia medalu World Tour Finals w Hamburgu. Finały nie okazały się jednak dla biało-czerwonych udane. Po dwóch przegranych meczach, zakończyli udział w imprezie na 4. pozycji.

Aż do półfinału Kantor i Łosiak przez turniej w Hamburgu szli, niczym burza. Mimo wielkiej klasy kolejnych rywali, nasza jedyna para w finałach aż do półfinału nie straciła choćby jednego seta i całkiem zasłużenie stanęła o krok od zdobycia medalu. Wszyscy wiedzieliśmy jednak, że mecz 1/2 finału z liderami światowego rankingu – Amerykanami Philem Dalhausserem i Nicholasem Luceną – na pewno nie będzie łatwy.

Początek był jednak bardzo wyrównany. Aż do końca nie wiadomo było, która z par zdoła zwyciężyć. Dopiero końcówka przeważyła na korzyść naszych rywali, którzy ostatecznie wygrali 21:19. Porażka w secie podcięła nieco skrzydła Polakom, którzy dużo gorzej weszli do gry w drugiej partii. Tam już Dalhausser i Lucena szybko odskoczyli i utrzymali przewagę, pewnie kończąc mecz.

Kantor i Łosiak mogli zatem walczyć już „tylko” o medal brązowy. Na drodze do medalu stanęli dobrzy znajomi – świeżo upieczeni Mistrzowie Europy – Paolo Nicolai i Daniele Lupo z Włoch. Pomimo iż w pierwszym secie to rywale byli lepsi, w drugiej partii Polacy umieli się za to odegrać i doprowadzić do tie-breaku. Dramatyczny trzeci set zadecydował o wszystkim i… niestety, znowu zakończyło się to niezgodnie z oczekiwaniami polskich fanów. Nicolai i Lupo wygrali 15:12, zdobywając brązowe medale. Złoto trafiło zaś do Dalhaussera i Luceny, którzy w finale w dwóch setach pokonali brazylijską parę Evandro/Adnre.

W turnieju kobiet niepokonane okazały się ponownie Laura Ludwig i Kira Walkenhorst. Mistrzynie Olimpijskie i Mistrzynie Świata dołożyły do swojej kolekcji również zwycięstwo w World Tour Finals. W ciągu całego turnieju Niemki straciły tylko jeden set – w finale z Agathą i Dudą. Nie przeszkodziło im to jednak w późniejszym pewnym zwycięstwie w tie-breaku i zdobyciu złotych medali. Na najniższym stopniu podium stanęła inna para brazylijska – Talita i Lima, które w meczu o brąz pokonały… kanadyjską parę Sarah Pavan i Melissę Humanę-Paredes, które po tym sezonie mogą mieć już serdecznie dość przegrywania w meczach o medale z parami z Brazylii.

TURNIEJ MĘŻCZYZN

O brąz: Łosiak/Kantor (Polska) vs. Nicolai/Lupo (Włochy) 1:2 (17:21, 21:19, 12:15)

Finał: Dalhausser/Lucena (USA) vs. Evandro/Andre (Brazylia) 2:0 (21:15, 21:13)

TURNIEJ KOBIET

O brąz: Talita/Lima (Brazylia) vs. Pavan/Humana-Paredes (Kanada) 2:0 (21:17, 21:19)

Finał: Ludwig/Walkenhorst (Niemcy) vs. Agatha/Duda (Brazylia) 2:1 (21:17, 19:21, 15:10)