Siatkówka plażowa – World Tour: Prudel i Szałankiewicz najlepsi na wyspie Kish!

Zwycięstwem Polaków zakończył się trzygwiazdkowy turniej na wyspie Kish. Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz w finale pokonali Łotyszy Plavinsa i Tocsa 2:0, choć potrzebowali aż czterech piłek meczowych.

Polacy od początku turnieju spisywali się bardzo dobrze. Grali na tyle skutecznie, że awansowali aż do finału. W sobotę rano jednak najpierw w półfinale odprawili Niemców Walkenhorsta i Wintera w dwóch setach. Tym samym zostali szóstą polską męską parą, która awansowała do finału turnieju rangi World Tour.

Choć pierwszy punkt w finale zdobyli Łotysze, to trzy kolejne padły łupem biało-czerwonych. Rywale doprowadzili do wyrównania 4:4, a kolejny raz na prowadzenie wyszli 7:6. Jednak od remisu 9:9 trzy kolejne punkty wywalczyli Polacy. Najpierw skutecznie na bloku zagrał Mariusz Prudel, który zatrzymał rywali na koniec długiej wymiany. Później asem podwyższył prowadzenie Jakub Szałankiewicz i na przerwę techniczną nasi zawodnicy schodzili prowadząc 12:9. Martins Plavins i Edgars Tocs próbowali gonić, ale tej różnicy nie byli w stanie zniwelować i ostatecznie to Polacy wygrali inauguracyjną partię 21:18.

Drugi set od początku był bardzo wyrównany. Raz jedni prowadzili, a po chwili to druga ekipa miała „oczko” przewagi. Ale to była maksymalna różnica przez długi czas trwania tej partii. Nikt nie chciał popełnić prostego błędu i dać uciec rywalom. Na przerwę techniczną to Polacy schodzili przy prowadzeniu 11:10. Po przerwie biało-czerwoni zdobyli kolejny punkt, ale Plavins i Tocs cały czas byli w kontakcie. Ten wyrównany pojedynek toczył się aż do stanu 22:22. Wtedy najpierw Polacy wykorzystali swoją akcję, a w kolejnej rywale się pomylili i tym samym to para Prudel/Szałankiewicz cieszyła się ze zwycięstwa, choć do przypieczętowania złota potrzebowała aż czterech piłek meczowych. To szczególny turniej dla Jakuba Szałankiewicza, ponieważ to jego pierwsze złoto w cyklu World Tour.

To dopiero trzeci wspólny turniej pary Prudel/Szałankiewicz, ale już teraz widać, że może to być bardzo ciekawa współpraca. Z kolei Plavins/Tocs wspólnie grają po raz czwarty i drugi raz awansowali do finału. Na swoim koncie mają już zwycięstwo w Hadze, gdzie pokonali w meczu o złoto parę Łosiak/Kantor.

Półfinał:
Prudel/Szałankiewicz – Walkenhorst/Winter (GER) 2:0 (21:17, 21:19)

Finał:
Prudel/Szałankiewicz – Plavins/Tocs (LAT) 2:0 (21:18, 24:22)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password