Siatkówka plażowa – World Tour: Udany początek biało – czerwonych mimo zmian personalnych

Dość nietypowo, bo prawie w środku kalendarzowej zimy nastała inauguracja kolejnego sezonu World Tour w siatkówce plażowej. Tym razem początek nastąpił w holenderskiej Hadze, gdzie po raz pierwszy w historii najlepsi zawodnicy w całości rywalizują…w hali.

Turniej w Hadze ma cztery gwiazdki w pięciogwiazdkowej skali FIVB. Do Holandii udało się sześć polskich duetów – dwa kobiece i cztery męskie. W naszej reprezentacji doszło do kolejnych zmian personalnych. Trener męskiej części kadry Grzegorz Klimek zdecydował się na połączenie Mariusza Prudla z Jakubem Szałankiewiczem. W takim wypadku, partner Prudla z zeszłego sezonu, czyli Kacper Kujawiak stworzył duet z Maciejem Rudolem. Pozostałe zestawienia polskich par – Piotr Kantor i Bartosz Łosiak oraz Grzegorz Fijałek i Michał Bryl nie zmieniły się.

Także u kobiet doszło do pewnych zmian. W Hadze Kinga Kołosińska występuje z Katarzyną Kociołek. W kwalifikacjach wystartowały Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Gromadowska, ale nie zdołały awansować do fazy głównej zawodów. Po powrocie do rywalizacji Moniki Brzostek kobiece duety mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Udany start sezonu zanotowało większość z polskich par  startujących w Holandii. Dużych problemów z pokonaniem Australijczyków Duranta i Schuberta nie mieli Mariusz Prudel i Jakub Szałankiewicz, choć pierwszy set wygrany przez Polaków do 19 zapowiadał większe emocje. W drugiej partii Polacy rozbili rywali do 10 i w ostatecznym rozrachunku odnieśli zwycięstwo 2:0.

Łatwo, krótko i przyjemnie tak z kolei można opisać pierwszy mecz w sezonie Piotra Kantora i Bartosza Łosiaka. Nasi reprezentanci nie mieli żadnych kłopotów z pokonaniem Finów Nurminena i Sirena. Rozgromili swoich przeciwników do 9 i do 13.

Także 2 pkt na swoim koncie w grupie G zapisali Grzegorz Fijałek i Michał Bryl, którzy w trzech setach okazali się lepsi od Czechów Perusicia i Schweinera. Po dość wyraźnej porażce w pierwszym secie do 13, nasi reprezentanci otrząsnęli się i w drugiej partii pokonali przeciwników do 15. W tie breaku Polacy musieli gonić rywali, którzy mieli kilka punktów przewagi, lecz ostatecznie po nerwowej końcówce udało się im zwyciężyć do 15.

Także zwycięski, trzysetowy pojedynek mają za sobą jedyne nasze reprezentantki w turnieju głównym, czyli Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek. Polki uporały się w pierwszym meczu grupy B z Rosjankami Makroguzową i Kołominą.

Nowy sezon od porażki zaczęli natomiast Kacper Kujawiak i Maciej Rudol, ulegając w dwóch setach Amerykanom Pattersonowi i Slickowi. W obu partiach gracze z Ameryki Północnej uzyskiwali kilka ,,oczek” przewagi w początkowej fazie gry i potem kontrowali przebieg setów.

Kwalifikacje kobiet:

Gruszczyńska/Gromadowska (POL)Thurin/Thurin (SWE) 0:2 (19:21, 20:22)

Turniej główny kobiet:

gr. B

Kołosińska/Kociołek (POL) – Makroguzowa/Kołomina (RUS) 2:1 (12:21, 21:15, 21:12)