Sierra Nevada 2017 – Narciarstwo dowolne: Pogrom faworytów, niesamowity Japończyk znowu zaskakuje

Niesamowity przebieg miała rywalizacja w jeździe po muldach podwójnych na mistrzostwach świata w Sierra Nevada. Z rywalizacji szybko odpadli faworyci, a złote medale zdobyli Ikuma Horishima i Perrine Laffont.

Dwa dni podczas których w Sierra Nevada odbyły się mistrzostwa świata w jeździe po muldach to najwspanialszy czas w karierze Ikumy Horishimy. Japończyk wczoraj zwyciężył w pojedynczej rywalizacji po muldach, a dzisiaj triumfował w muldach podwójnych. Los mu dzisiaj całkowicie nie sprzyjał, gdyż w 1/8 finału przyszło mu się zmierzyć z głównym faworytem zawodów Mikaelem Kingsbury’m. Jednak Japończyk pojechał fenomenalnie i pokonał Kanadyjczyka sprawiając dużą sensację. W tej samej fazie zmagań odpadli także Philippe Marquis, Matt Graham i Benjamin Cavet.

W ćwierćfinale Horishima pewnie zwyciężył w starciu z Rosjaninem Egorem Anufriewem. W półfinale reprezentant Japonii wygrał z Francuzem Sachą Theocharisem. Finałowym rywalem narciarza z Japonii był Amerykanin Bradley Wilson, którego awans do finału jest także sporą niespodzianką. W walce o złoty medal zarówno Amerykanin jak i Japończyk popełnili katastrofalne błędy. Ostatecznie w stosunku 20-15 wygrał Ikuma Horishima, który zdobył drugi złoty krążek na tych mistrzostwach. Brązowy medal zdobył Szwajcar Marco Tade.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Francuzka Perrine Laffont, która dzień wcześniej zdobyła srebrny medal. W finale zawodniczka Trójkolorowych zaledwie o 1 punkt pokonała Julię Galiszewą. Reprezentantka Kazachstanu w ćwierćfinale wyeliminowała mistrzynię świata z muld pojedynczych Britteny Cox. Australijka, która jest zdobywczynią kryształowej kuli Pucharu Świata zajęła dopiero 7. pozycję. W przejeździe o brązowy medal Jaelin Kauf pokonała Jee-Won Seo. Sam udział w półfinale dla reprezentantki Korei Południowej jest dużym osiągnięciem.

W ten sposób zakończyła się jazda po muldach na imprezie mistrzowskiej w Sierra Nevada. W zmaganiach mężczyzn dwa złote medale zdobyła zgodnie z przewidywaniami ten sam zawodnik. Jednak nie był to Mikael Kingsbury (dopiero 3. i 13. miejsce), a 19. w Pucharze Świata Japończyk Ikuma Horishima. Oprócz Kingsbury’ego wielką porażkę w muldach podwójnych zanotowała Britteny Cox, która dzień wcześniej zdobyła złoty medal. Srebro i złoto z Sierra Nevada wywiezie Francuzka Perrine Laffont.

Mistrzostwa świata w narciarstwie dowolnym i snowboardzie dopiero się rozkręcają. W piątek 10. marca wieczorem odbędą się narciarskie skoki akrobatyczne. Czy w odróżnieniu od jazdy po muldach faworyci z Chin i Białorusi spełnią wiązane w nich oczekiwania?