Sierra Nevada 2017: Walka o medale w hiszpańskim słońcu!

Tytuł zapowiedzi mistrzostw świata w snowboardzie i narciarstwie dowolnym może się w pełni nie sprawdzić. Świadczą o tym to, że próba generalna w snowboardcrossie w oddalonej od Sierra Nevada o ponad 200 kilometrów La Molinie rozgrywana była we mgle. Jednak walka o medale powinna być bardzo emocjonującą. Liczymy także na dobre występy reprezentantów Polski.

Ostatnie MŚ

Dwa lata temu czempionat globu odbył się w austriackim Kreischbergu i mógł zapaść w pamięć fanom sportów zimowych z wielu względów. Po pierwsze, były to historyczne mistrzostwa, na których po raz pierwszy w tym samym czasie i miejscu o medale rywalizowali zarówno narciarze dowolni, jak i snowboardziści. Pomysł sprawdził się znakomicie i wszystko wskazuje na to, że przez długie lata będzie kultywowany.

Po drugie, zawody obfitowały w wielkie sensacje. Niesamowite rozstrzygnięcia zapadły między innymi w indywidualnej jeździe po muldach mężczyzn. Mający za sobą kapitalny sezon Mikael Kingsbury z Kanady dominował w rywalizacji w Kreischbergu aż do swojego ostatniego przejazdu, w którym lepszy o zaledwie 0.35 pkt okazał się Anthony Benna – Francuz, który nigdy wcześniej nie sięgnął po zwycięstwo nawet w zawodach Pucharu Świata! Słodka zemsta na rywalach nadeszła dzień później. Kingsbury zwyciężył w muldach podwójnych, a pozostałe miejsca na podium zajęli jego rodacy: Philippe Marquis i Marc-Antoine Gagnon.

Nie da się też pominąć niespodziewanej porażki Xu Mengtao w skokach akrobatycznych. Chinka była murowaną faworytką tej konkurencji, a jednak nie zdołała zbliżyć się do swoich występów z początku sezonu 2014/2015 i ostatecznie zakończyła zawody jedynie z brązowym medalem, za Laurą Peel z Australii i objawieniem ówczesnego cyklu Pucharu Świata, Kiley McKinnon z USA.

Zawody w Kreischbergu to także fantastyczne pojedynki Hanny Kearney i Justine Dufour-Lapointe w jeździe po muldach. Indywidualnie lepsza była jedna z trzech kanadyjskich sióstr, natomiast Kearney zrewanżowała jej się w bezpośrednim starciu w jeździe równoległej dzień później. W historii mistrzostw zapisała się jeszcze Lindsey Jacobellis. Amerykanka sięgnęła po swój czwarty złoty medal czempionatu globu w snowboardcrossie – tak wielu krążków z najcenniejszego kruszcu w jednej konkurencji nie ma nikt inny.

Dla nas poprzednie mistrzostwa świata to przede wszystkim Karolina Riemen-Żerebecka. Polka dotarła do najlepszej szesnastki ski crossu, zajęła w swoim wyścigu 1/4 finału trzecie miejsce i ostatecznie została sklasyfikowana na dziesiątej lokacie. Pozostali biało-czerwoni nie notowali tak dobrych wyników.

Program i faworyci zawodów

8 marca 14:00 – Narciarstwo dowolne – Jazda po muldach
9 marca 12:00 – Narciarstwo dowolne – Jazda po muldach podwójnych

Pierwszą konkurencją rozgrywaną będzie jazda po muldach. Tutaj dość łatwo wytypować głównych faworytów do zdobycia złotych medali. Są to Britteny Cox i Mikael Kingsbury. Australijka i Kanadyjczyk pewnie triumfowali w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niewykluczone, że ta dwójka zdobędzie po 2 złote medale. Plany Cox pokrzyżować mogą Francuzka Perrine Laffont oraz Kanadyjki z siostrami Dufour-Lapointe na czele. Najgroźniejszym rywalem Kingsbury’ego będzie murowany kandydat do medalu Benjamin Cavet.

10 marca 19:45 – Narciarstwo dowolne – Skoki akrobatyczne

Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, w której walka o medale będzie pasjonująca. W zawodach pań zapowiada nam się rywalizacja pomiędzy Chinkami Mengtao Xu i Xiaoxue Shen i Australijkami Danielle Scott i Lydią Lassilą. W wysokiej formie jest szczególnie ta druga, która wygrała ostatnio w Moskwie. W rywalizacji mężczyzn w rolach głównych będą także Chińczycy na czele z Guangpu Qi. Wygrał on klasyfikację generalną. Groźni będą także reprezentanci Białorusi Maksim Gustik i Anton Kusznir, a także Amerykanin Mac Bohonnon.

11 marca 12:00 – Snowboard – Slopestyle

Tutaj obsada zawodów raczej nie będzie oszałamiająca, gdyż najlepsi snowboardziści w tej konkurencji będą tuż po rywalizacji na XGames w Oslo. Będą to m.in. Anna Gasser i Julia Marino. Na mistrzostwach może wystartować Kelly Sildaru, która może być główną faworytką do złota.

11 marca 20:00 – Snowboard – Halfpipe

Zwyciężczynią klasyfikacji generalnej w halfpipie została młoda Amerykanka Chloe Kim. Wśród mężczyzn faworytami będą Amerykanie na czele z Chasem Joseyem. W klasyfikacji generalnej tego sezonu najlepszy był Australijczyk Scotty James.

12 marca 12:00 – Snowboard – Cross

W ostatnich zawodach w La Molinie triumfowała Michaela Moioli wyprzedzając w finale Ewę Samkową, Chloe Trespeuch i Charlotte Bankes. O medale powalczą także Lindsey Jacobellis, Belle Brockhoff i inne zawodnicy, gdyż snowboardcross jest loteryjną konkurencją. Jeszcze więcej jest faworytów w zmaganiach mężczyzn. Gospodarze liczą na Lucasa Eguibara. W tym sezonie najmocniejsi są Pierre Vaultier, Alex Pullin, Omar Visintin i Alessandro Haemmerle.

13 marca 12:00 – Snowboard – Cross drużynowy

Rywalizacja drużynowa będzie na pewno bardzo emocjonująca. Wśród mężczyzn faworytami są Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Australijczycy, Amerykanie i Austriacy. Wśród kobiet będą to Włoszki, Francuzki i Amerykanki.

14 marca 13:00 – Snowboard – Slalom gigant równoległy
15 marca 13:00 – Snowboard – Slalom równoległy

Snowboard alpejski to kolejna bardzo loteryjna konkurencja. Kryształową kulę wśród pań wywalczyła Alena Zawarzina. Rosjanka musi obawiać się szczególnie Czeszki Ester Ledeckiej. Możemy być także świadkami niespodzianki. W zawodach mężczyzn głównym faworytem jest zdobywca kryształowej kuli Radosław Jankow. Podobnie jak i Zawarzina tak samo Bułgar ma wielu rywali na czele Austriakami Benjaminem Karlem i Andreasem Prommeggerem.

17 marca 19:30 – Snowboard – Big Air

Tego piątkowego wieczoru w Sierra Nevada będzie bardzo widowiskowo, gdyż będzie rozgrywany tam Big Air. Faworytów ciężko wskazać, gdyż nie wiadomo czy w Sierra Nevada wystartują uczestnicy XGames w Oslo, które odbędzie się tydzień przed mistrzostwami. Faworytami jeśli wystartują są wśród kobiet Anna Gasser, Katie Ormerod i Julia Marino.  Wśród mężczyzn faworytami mogą być Roope Tonteri i Seppe Smits.

18 marca 14:45 – Narciarstwo dowolne – Skicross

W niesamowitej formie jest Marielle Thompson, która na mistrzostwach świata zechce potwierdzić swoją dominację w tym sezonie. Główną rywalką Kanadyjki będzie Szwedka Sandra Naeslund. Zdobywca kryształowej kuli w rywalizacji mężczyzn Jean-Frederic Chapuis zrezygnował ze startu w Blue Mountain. W Kanadzie wygrał Brady Leman.

18 marca 20:00 – Narciarstwo dowolne – Halfpipe

Faworytami są tutaj narciarze z Francji i Stanów Zjednoczonych Nadziejami Francuzów na medale są Marie Martinod, Kevin Rolland i Benoit Valentin. Wśród Amerykanów mocni są Annalisa Drew, Aaron Blunck i Torin Yater-Wallace. Jednak nie wiadomo czy reprezentanci Stanów Zjednoczonych wystartują na mistrzostwach.

19 marca 12:00 – Narciarstwo dowolne – Slopestyle

Mistrzostwa świata w Sierra Nevada zakończy slopestyle narciarzy dowolnych. Ostatnio w Silvaplanie Mcrae Williams odebrał zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Andriemu Raggetliemu. Nie jest pewne czy pojadą oni do Hiszpanii. Na mistrzostwach wystartuje mający szanse na medal Szwed Henrik Harlaut. Wśród pań klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrała Sarah Hoefflin. W jej przypadku podobnie jak w przypadku innych snowboardzistów i narciarzy ze Stanów Zjednoczonych nie jesteśmy pewni czy wystartuje na mistrzostwach świata. Tym samym faworytki zawodów to Johanne Killi, Coline Ballet Baz, Emma Dahlstroem i Isabel Atkin.

Szanse Polaków

Do Sierra Nevady pojedzie dwunastoosobowa reprezentacja Polski: jedenaścioro snowboardzistów i Karolina Riemen – Żerebecka występująca w ski crossie (narciarstwo dowolne). O medale będzie strasznie ciężko, ale w bezpośredniej rywalizacji może się wszystko wydarzyć. Największe nadzieje możemy wiązać z występami naszej reprezentantki w ski crossie oraz Aleksandry Król, Weroniki Bieli i Karoliny Sztokfisz specjalizujących się w snowboardowym slalomie równoległym. Karolina Riemen – Żerebecka w tym sezonie prezentowała przez cały czas równą formę, najczęściej plasując się w pierwszej dziesiątce. Nie można zapominać jednak o jej znakomitym rezultacie z zawodów PŚ w Arosie, gdzie zajęła drugie miejsce. Przy odrobinie szczęścia Polkę stać na walkę o najwyższe lokaty.

Nasze snowboardzistki także pokazywały się w tym sezonie z bardzo dobrej strony. Weronice Bieli i Aleksandrze Król udawało się już przechodzić kwalifikacje do głównej części zawodów w PŚ. Ta druga nawet otarła się o podium zawodów w Cortinie d’Ampezzo. Polki pokazały też na co je stać podczas tegorocznej Uniwersjady w Ałmatach, gdzie wszystkie trzy zdobyły medale. Realnym celem dla naszej trójki będzie więc walka o czołową ,,16″ mistrzostw świata. Dalej może wydarzyć się wszystko.

Nieco mniejsze oczekiwania wiążemy z występami Tomasza Kowalczyka, Michała Nowaczyka i Oskara Kwiatkowskiego. Dla nich sam awans do głównych zawodów będzie sporym sukcesem, bowiem w PŚ ta sztuka im się nie udała. Nasi reprezentanci w slalomie równoległym robią stałe postępy. Kto wie, może tym razem sprawią nam miłą niespodziankę.

Trudno cokolwiek powiedzieć o szansach Katarzyny Rusin (slopestyle) i Klementyny Kołodziej (halfpipe). Rusin na uniwersjadzie w slopestyle’u zdobyła złoty medal i może sprawić na mistrzostwach świata niespodziankę. Podstawowym celem dla Klementyny Kołodziej powinna być walka o jak najwyższe miejsca i solidne zaprezentowanie się w swojej konkurencji. Piotr Tokarczyk próbował swoich sił w kwalifikacjach do części głównej zawodów o PŚ. W poprzednim tygodniu dwukrotnie zajął 2. miejsce w Pucharze Europy w Kopaoniku w big air. Ambicji Tokarczykowi na pewno nie brakuje, ale realnie patrząc awans do finału jest raczej poza zasięgiem naszego zawodnika. Wynik blisko czołowej dziesiątki MŚ będzie sporym sukcesem.

Zuzannie Smykale i Mateuszowi Ligockiemu udawało się już wchodzić do głównej części zawodów w PŚ. Powtórzenie takiego rezultatu przez naszych reprezentantów będzie wynikiem na miarę ich obecnych możliwości, a każdy awans do dalszych faz zmagań będzie bardzo wartościowym rezultatem.

Przygotowali: Szymon Gagatek, Rafał Walter i Kamil Karczmarek

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password