Skeleton: Maya Pedersen wraca do sportu?

Sezon przedolimpijski w sportach zimowych tuż, tuż, coraz więcej pojawia się w tych tematach ciekawych informacji. Niektóre są zaskakujące, jak ta o planowanym powrocie na tory mistrzyni olimpijskiej z 2006 roku w skeletonie Mayi Pedersen.

Maya Pedersen to jedna z najlepszych skeletonistek pierwszej dekady obecnego stulecia. W 2006 roku zdobyła w Turynie tytuł mistrzyni olimpijskiej, w dorobku ma też pięć medali mistrzostw świata, w tym dwa złote (2001 i 2005), puchar świata w sezonie 1997/1998 i wiele innych cennych trofeów. Na igrzyskach w Salt Lake City była piąta, w Vancouver – 9. Jej półka z pucharami i medalami byłaby jeszcze bogatsza, gdyby nie przerwy związane z macierzyństwem. Wszystkie sukcesy osiągnęła w barwach szwajcarskich, będąc już żoną norweskiego skeletonisty i saneczkarza Snorre Pedersena.

Karierę zakończyła w 2010 roku. Po sześciu latach postanowiła powrócić do czynnego uprawiania skeletonu i postarać się o olimpijską kwalifikację w skeletonie, tym razem już w barwach Norwegii. Obecnie ma 43 lata i jeśli zakwalifikuje się na igrzyska w Pjongczang, stanie się najstarszą olimpijką w tej dyscyplinie sportu. Aby zrealizować te plany w ciągu dwóch najbliższych sezonach musi zdobyć odpowiednią liczbę punktów rankingowych, startując na odpowiedniej liczbie torów (szczegółowe zasady kwalifikacji olimpijskich przedstawimy Wam przed początkiem przedolimpijskiego sezonu).