Skeleton – PŚ: Austriaczka Janine Flock najlepsza na inaugurację

Olimpijski sezon w bobslejach i skeletonie rozpoczął się już na dobre. W poprzednich tygodniach rozgrywane były zawody Pucharu Interkontynentalnego, ale dopiero dziś zainaugurowano cykl Pucharu Świata. Pierwsze zawody w Lake Placid wygrała Austriaczka Janine Flock. Polacy w nadchodzący weekend zaprezentują się w Pucharze Europy w Lillehammer.

Zawody Pucharu Świata to rywalizacja nie tylko o punkty klasyfikacyjne oraz nagrody pieniężne, ale w tym sezonie także o olimpijskie nominacje. Przypomnijmy, ze zostaną one przydzielone na podstawie rankingu IBSF z połowy stycznia. Do rankingu liczą się zawody pucharu świata, Europy i interkontynentalnego, a warunkiem startu na igrzyskach w Pjongczangu jest zapunktowanie na co najmniej czterech różnych torach w ciągu sezonów 2016/2017 i 2017/2018. Szczegółowo zasady kwalifikacji omówimy bliżej stycznia, na razie skupmy się na rywalizacji na torach.

Pierwszy ślizg w lake Placid wygrała Austriaczka Janine Flock. Wicemistrzyni Europy z tego roku o 0.31 sekundy wyprzedziła Rosjankę Elenę Nikitinę oraz o 0.41 sekundy Kanadyjkę Elizabeth Vathje. Tuż za podium plasowały się Niemka Jacquelline Loelling (najmłodsza w historii mistrzyni świata traciła do liderki 48 setnych sekundy, mistrzyni olimpijska z Sochi Lizzy Yarnold z Wielkiej Brytanii (66 setnych sekundy) oraz druga z Kanadyjek Mirela Rahneva (70).

W drugim ślizgu fatalnie zaprezentowała się Loelling. Kilka błędów kosztowało ją sporo sekund i spadek w klasyfikacji na koniec pierwszej dziesiątki. Prowadzącą w tym momencie Yarnold „zluzowała” lubiąca olimpijski tor w Lake Placid Vathje, zapewniając sobie co najmniej trzecie miejsce. Po kilku chwilach gorszy przejazd zanotowała też Nikitina, spadając tuż za podium. Pozycję liderki utrzymała Janine Flock, choć jej drugi przejazd też był daleki od perfekcji. Do czołowej szóstki przesunęły się Laura Deas (Wielka Brytania) i Jane Channell (Kanada).

Wyniki:
1. Janine Flock (Austria)
2. Elizabeth Vathje (Kanada) +0.26
3. Lizzy Yarnold (Wielka Brytania) + 0.33
4. Elena Nikitina (Rosja) +0.35
5. Laura Deas (Wielka Brytania) + 0.56
6. Jane Channell (Kanada) + 0.60

Bartosz Szafran4873 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password