Skoki do wody: Kto zatrzyma Chińczyków? Zapowiedź MŚ

Już w najbliższy piątek, w Budapeszcie, rozpoczną się mistrzostwa świata w sportach wodnych. Wśród kilu dyscyplin, w których będzie toczyć się rywalizacja są skoki do wody. Na starcie zobaczymy dwóch naszych skoczków: Andrzeja Rzeszutka i Kacpra Lesiaka oraz jedną skoczkinię – Kaję Skrzek. Jak poradzą sobie Biało-Czerwoni i czy ktoś zdoła zatrzymać Chińczyków?

W stolicy Węgier rozdanych zostanie łącznie 14 kompletów medali, z czego osiem w konkurencjach olimpijskich, czyli: skokach indywidualnych z 3 m z trampoliny, z 10 m z wieży oraz skokach synchronicznych z tych samych wysokości. W każdej z tych konkurencji zobaczymy osobną rywalizacją kobiet i mężczyzn. Oprócz tego poznamy mistrzów świata m. in.: w skokach z trampoliny 1-metrowej oraz mixach.

Synchrony

Zbliżającą się rywalizację w Budapeszcie śmiało można nazwać zmaganiami Chin z resztą świata. O hegemoni Państwa Środka w tej dyscyplinie nie trzeba nikogo przekonywać, zawodnicy z Chin od lat wygrywają niemal wszystkie konkursy. W XXI wieku podczas czempionatów globu do zdobycia były 32 tytuły w konkurencjach synchronicznych, Chińczycy zdobyli 28 z nich! Co ciekawe, nigdy nie „zawiodły” panie. Zawodniczki z Państwa Środka są od wielu lat niepokonane w skokach z trampoliny jak i wieży. Wszystko wskazuje, że tak samo będzie w Budapeszcie. Do walki o krążki w zmaganiach synchronicznych z pewnością włączą się Kanadyjki, które przed dwoma laty wywalczyły dwa srebrne krążki. Mocne będą również Malezyjki oraz Australijki. Wydaje się, że większe szanse na zagrożenie reprezentantom Chin będą mieli mężczyźni. Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja w skokach synchronicznych z trampoliny 3-metrowej. Rok temu podczas igrzysk w Rio to właśnie ten konkurs przyniósł największą sensację – po mistrzowski tytuł niespodziewanie sięgnęli Brytyjczycy. Jack Laugher i Chris Mears fantastycznie wykorzystywali słabe próby Chińczyków, którzy skakali zdecydowanie poniżej swoich możliwości i zajęli trzecie miejsce. W Budapeszcie zobaczymy nieco inny duet reprezentantów Chin niż w Rio, Cao Yuan tym razem będzie startował z Xie Siyi. Jednak obaj z pewnością będą chcieli udowodnić, że ubiegłoroczny start Yuana i Kaia w Rio był tylko chwilowym spadkiem formy, ale Brytyjczycy na pewno nie poddadzą się bez walki. Nie wolno zapominać o zawsze mocnych Rosjanach, którzy wygrali ostatnie zawody z cyklu FINA World Series oraz wicemistrzach olimpijskich – Amerykanach.

Konkursy indywidualne – kobiety

Siła Chińczyków w skokach do wody nie kończy się na konkursach synchronicznych, zawodnicy i zawodniczki z Państwa Środka są tak samo mocni w rywalizacji indywidualnej.Wśród Pań najciekawiej zapowiada się walka o tytuł mistrzyni w skokach z wieży. Do stolicy Węgier przyjechały dwie wielkie rywalki: Si Yajie i Ren Qian. Obi Chinki uchodzą za „cudowne dzieci” skoków do wody. Si Yajie cztery lata temu zachwyciła świat zdobywając tytuł mistrzyni globu mając zaledwie 14 lat. W 2015 roku w Kazaniu nie udało jej się obronić złota i rywalizację zakończyła na 4. lokacie. To właśnie w Rosji pierwszy duży sukces świętowała Ren Qian, która mając 14 lat zdobyła srebrny medal. Rok temu w Rio obie zawodniczki stoczyły pasjonującą walkę, z której zwycięsko wyszła Qian. 15-letnia skoczkini była najmłodszą mistrzynią olimpijską z Rio. Ostatnie zawody z cyklu World Series pokazują, że obie Chinki są w bardzo dobrej formie. Która będzie lepsza w Budapeszcie? Do walki o podium włączą się także na pewno Meaghan Benfeito i Wu Melissa.Rywalizacja pań w skokach z trampoliny 3-metrowej powinna być pokazem siły Shi Tingmao. Zawodniczka z Państwa Środka zdominowała tę konkurencję kilka lat temu i nie ma sobie równych. Chinka jest mistrzynią świata sprzed dwóch lat, rok temu w Rio sięgnęła po olimpijskie złoto, a w tegorocznej edycji World Series wygrała wszystkie konkursy. W Budapeszcie na pewno będzie chciała powiększyć swój medalowy dorobek. Na podium może znaleźć się także jej rodaczka Wang Han, która regularnie plasowała się w najlepszej trójce tegorocznych zawodów. Po medal w stolicy Węgier mogą również sięgnąć reprezentantki Kanady: Jennifer Abel bądź Pamela Ware. Obie skoczkinie prezentują w tym sezonie bardzo dobrą formę.

Konkursy indywidualne – mężczyźni

Największym faworytem do mistrzowskiego tytułu w skokach z wieży z 10 m jest Chen Aisen. Reprezentant Chin rok temu w Rio nie dał żadnych szans swoim rywalom i pewnie sięgnął po olimpijskie złoto. W tym sezonie także imponuje świetną formą, którą potwierdził wygrywając wszystkie zawody z cyklu World Series. Wśród pretendentów do medalu w Budapeszcie należy także wymienić jego rodaka – Yang Hao. 19-latek „depcze po piętach” starszemu koledze i regularnie plasuje się tuż za nim.  Na podium może się także znaleźć Thomas Daley – brązowy medalista olimpijski z Rio.Rywalizacja mężczyzn w skokach z trampoliny 3-metrowej będzie stała pod znakiem zmagań dwóch wielkich rywali: Cao Yuana i Jacka Laughera. Chińczyk ma na swoim koncie olimpijskie złoto sprzed roku, a tegoroczna rywalizacja w World Series pokazała, że wciąż jest w bardzo wysokiej dyspozycji. Laugher przegrał z nim rok temu w Rio i wyjechał z Brazylii jako wicemistrz olimpijski, ale podczas finałowych zawodów z cyklu WS zaprezentował niesamowitą formę. Brytyjczyk odnotował rewelacyjny wynik punktowy i pokonał Cao o ponad 66 pkt. W Budapeszcie z pewnością będzie chciał powtórzyć ten sukces. Groźny będzie także Xie Siyi. Zawodnik z Państwa Środka regularnie stawał w tym sezonie na podium.

Polacy

Skoczków z Polski w Budapeszcie zobaczymy na trampolinach, zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i synchronach. Szanse, że przywiozą do kraju medal, są jednak bardzo marne i za sukces trzeba będzie uznać już sam awans do finału. Zarówno Rzeszutek jak i Lesiak są ostatnio w średniej formie a ich skokom brakuje technicznej poprawności, co widać było na mistrzostwach Europy. Nadzieja w tym, iż panowie dobrze wykorzystali czas między mistrzostwami i wyeliminowali popełniane błędy. Dla Kai Skrzek to pierwsze mistrzostwa świata odkąd skacze w kategorii senior. Jej dotychczasowe występy pokazują, że jest w stanie awansować do finału. Warunek jest jednak jeden- musi opanować nerwy, by nie powtórzyła się sytuacja z Mistrzostw Europy. Igrzyska24.pl mimo wszystko wierzą w siłę naszych reprezentantów i życzą im wysoko ocenianych skoków i wejścia do wody bez rozprysku!

Program zawodów:

Piątek, 14.07.2017r.

11:00 – Eliminacje mężczyzn, 1 m trampolina
16:00 – Eliminacje kobiet, 1 m trampolina

Sobota, 15.07.2017r.

10:00 – Eliminacje synchronicznych skoków mężczyzn z 3 m z  trampoliny
13:00 – Mix 10 m
16:00 – Finał skoków kobiet z 1 m z trampoliny
18:30 – Finał synchronicznych skoków mężczyzn z 3 m z trampoliny

Niedziela, 16.07.2017r.

10:00 – Eliminacje synchronicznych skoków kobiet z wieży
15:45 – Finał skoków mężczyzn z trampoliny z 1 m
18:30 – Finał synchronicznych skoków kobiet z wieży

Poniedziałek, 17.07.2017r

10:00 – Eliminacje synchronicznych skoków kobiet z 3 m z trampoliny
13:00 – Eliminacje synchronicznych skoków mężczyzn z wieży
16:00 – Finał synchronicznych skoków kobiet z 3 m z trampoliny
18:30 – Finał synchronicznych skoków mężczyzn z wieży

Wtorek, 18.07.2017r.

10:00 – Eliminacje skoków kobiet z wieży
15:30 – Półfinał skoków kobiet z wieży
18:30 – Finał zespołowej rywalizacji z trampoliny z 3 m i z wieży

Środa, 19.07.2017r.

10:00 – Eliminacje skoków mężczyzn 3 m z trampoliny
15:30 – Półfinał skoków mężczyzn z 3 m z trampoliny
18:30 – Finał skoków kobiet z wieży

Czwartek, 20.07.2017r.

10:00 – Eliminacje skoków kobiet z 3 m z trampoliny
15:30 – Półfinał skoków kobiet z 3 m z trampoliny
18:30 – Finał skoków kobiet z 3 m z trampoliny

Piątek, 21.07.2017r.

10:00 – Eliminacje skoków mężczyzn z wieży
15:30 – Półfinał skoków mężczyzn z wieży
18:30 – Finał skoków kobiet z 3 m z trampoliny

Sobota, 22.07.2017r.

14:00 – Mix skoków synchronicznych z 3 m
17:00 – Finał skoków mężczyzn z wieży

 Przygotowały: Aneta Biedroń, Agnieszka Machnacka

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password