Skoki do wody: Pierwsze kwalifikacje olimpijskie rozdane

W niedzielę w Rostocku zakończyły się Mistrzostwa Europy w skokach do wody. Rywalizacja w Niemczech była pierwszą okazją do wywalczenia olimpijskich kwalifikacji. Z przepustek na igrzyska w Rio mogą się już cieszyć Niemcy, Ukraina, Francja i Włochy. Nasi reprezentanci muszą jeszcze o nie powalczyć.

Zmagania w Rostocku były szansą na zdobycie kwalifikacji we wszystkich indywidualnych konkurencjach olimpijskich. Zwycięzca każdej z nich zdobył przepustkę dla swojego kraju.

Konkurs skoków kobiet z 10 m z wieży zapewnił kwalifikację Ukrainie. Prezentująca świetną formę Iuliia Prokopchuk wywalczyła mistrzowski tytuł z notą 327.50 pkt. Drugą lokatę zajęła francuska  Laura Marino, a trzecia była Neomi Batki z Włoch.
Dzięki rewelacyjnej postawie Martina Wolframa pierwszą przepustkę do Rio zdobyli również Niemcy. Reprezentant gospodarzy triumfował w konkursie skoków z 10 m wieży z przewagą aż 33.6 pkt. nad Victorem Minibaevem. Po brązowy krążek sięgnął Vadim Kaptur.

Kwalifikację dla swojego kraju na najważniejszą imprezę czterolecia wywalczyła także Tania Cagnotto. Włoszka okazała się najlepsza w rywalizacji z 3 m z trampoliny i wyprzedziła Kristinę Ilinykh oraz Tinę Punzel.
Zmagania mężczyzn z 3 m z trampoliny zakończyły się wygraną Matthieu Rosseta, który dał tym samym pierwszą kwalifikację olimpijską Francji. Srebrny medal w tej konkurencji zdobył Evgenii Kuznetsov z Rosji, a na najniższym stopniu podium stanął jego rodak, Ilya Zakharov.

O startach naszych reprezentantów w Rostocku pisaliśmy wcześniej. Przypomnijmy, że Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak nie awansowali do finału skoków z 3 m z trampoliny. Polacy nie startują w rywalizacji z wieży.

Kolejną szansę na zdobycie olimpijskich przepustek nasi zawodnicy będą mieli już podczas Mistrzostw Świata w sportach wodnych, które rozpoczną się 24 lipca w Kazaniu.

Wyniki ME:

Kobiety, 10 m wieża

1. Iuliia Prokopchuk (Ukraina)           327.50 – kwalifikacja olimpijska dla kraju
2. Laura Marino (Francja)                    323.60
3. Neomi Batki (Włochy)                      323.30

Mężczyźni, 10 m wieża

1. Martin Wolfram (Niemcy)            575.30 – kwalifikacja olimpijska dla kraju
2. Victor Minibaev (Rosja)                  541.70
3. Vadim Kaptur (Bułgaria)                491.55

Kobiety, 3 m trampolina

1. Tania Cagnotto (Włochy)      350.20 – kwalifikacja olimpijska dla kraju
2. Kristina Ilinykh  (Rosja)          334.15
3. Tina Punzel  (Niemcy)            330.90

Mężczyźni, 3 m trampolina

1. Matthieu Rosset (Francja)              476.70  – kwalifikacja olimpijska dla kraju
2. Evgenii Kuznetsov  (Rosja)               467.60
3. Ilya Zakharov  (Rosja)                       451.85

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password