Skoki do wody – PŚ: Koniec marzeń o Rio w skokach synchronicznych!

Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek zajęli 10. miejsce w konkursie skoków synchronicznych z 3 m z trampoliny podczas Pucharu Świata w Rio de Janeiro. Dzisiejsze zawody były ostatnią szansą na zdobycie olimpijskiej kwalifikacji. Przepustki wywalczyli reprezentanci Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Meksyku.

Przypomnijmy, że konkursy w Rio to ostatnia okazja na wywalczenie kwalifikacji olimpijskich. W skokach synchronicznych mężczyzn z 3 m były do zdobycia dziś cztery ostatnie przepustki. Zgodnie z zasadami sięgnęły po nie cztery najwyżej sklasyfikowane kraje, z wyłączeniem tych które zdobyły już kwalifikacje.

Nasz duet pomyślnie przebrnął przez popołudniowe eliminacje i z 10. wynikiem awansował do ścisłego finału. Niestety Kacper i Andrzej nie najlepiej zaczęli wieczorną rywalizację. Polacy w pierwszych dwóch skokach zaprezentowali się wyjątkowo słabo i zajmowali ostatnie, 12. miejscue. Znacznie lepiej poradzili sobie z dwiema trudniejszymi próbami. Bardzo dobrze wykonane trzy i pół salta w przód w pozycji łamanej dało im awans na 9. lokatę po czterech seriach skoków. Najwięcej punktów otrzymali za kolejną próbę – trzy i pół salta delfina w pozycji kucznej. Jednak ostatni skok znów był bardzo słaby przez co ostatecznie Kacper i Andrzej spadli na 10. miejsce. Dzisiejszego wyniku szkoda tym bardziej, iż niemal każdy duet zanotował potknięcie, które Poalcy mogli wykorzystać. Bilet do Rio był dość blisko.

Największą sensacją jest porażka Chińczyków. Cao Yan i Qin Kai zaczęli rywalizację prawie bezbłędnie, a pierwsze dwie próby dały im prowadzenie przed Niemcami. Niespodziewanie zawodnicy Państwa Środka wyraźnie zepsuli trzeci skok, stracili sporo punktów, których nie byli już w stanie odrobić i musieli uznać wyższość Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi od początku prezentowali bardzo dobrą dyspozycję i po każdej serii plasowali się w pierwszej trójce. Na pierwsze miejsce awansowali jednak dopiero po ostatnim skoku. Patrick Hausding i Stephan Feck sięgnęli po złote medale PŚ i kwalifikację olimpijską z notą 429.33 pkt. Warto zauważyć, że Niemcy jako jedyni oddali sześć bardzo dobrych skoków, nie notując ani jednej słabszej próby. Sklasyfikowani na drugiej lokacie Chińczycy otrzymali 419.67 pkt. Na najniższym stopniu podium znaleźli się reprezentanci Meksyku, którzy z uwagi na zawieszenie Meksyku, starowali pod flagą Światowej Federacji Pływackiej. Jahir Ocampo i Rommel Pacheco osiągnęli 409.38 pkt. Brązowi medaliści mistrzostw świata 2013 po trzech seriach znajdowali się na prowadzeniu i do końca walczyli o jego utrzymanie, ale zepsuli finałowy skok i ostatecznie, z dorobkiem 409.38 pkt., zajęli trzecie miejsce.

Podczas Mistrzostw Świata w Kazaniu 2015 kwalifikacje w skokach synchronicznych mężczyzn z 3 m zdobyli reprezentanci Chin, Rosji i Wielkiej Brytanii. Dziś w zawodach ostatniej szansy przepustki wywalczyli: triumfatorzy – Niemcy, brązowi medaliści – Meksykanie (pod flagą Światowej Federacji Pływackiej), Włosi i reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Pewni udziału w igrzyskach, jako gospodarze, są także Brazylijczycy.

Kolejny konkurs z udziałem naszych zawodników już w niedzielę. Na godzinę 13:00 zaplanowano eliminacje do indywidualnego konkursu skoków mężczyzn z 3 m z trampoliny. Będzie to ostatnia okazja do zdobycia kwalifikacji olimpijskich w tej konkurencji.

Wyniki:

1. FECK Stephan / HAUSDING Patrick NIEMCY 429.33 pkt.  kwalifikacja na igrzyska
2. CAO Yuan / QIN Kai CHINY 419.67 pkt.  kwalifikacja zdobyta w Kazaniu
3. OCAMPO Jahir /PACHECO Rommel MEKSYK (FINA) 409.38 pkt.  kwalifikacja na igrzyska
4. LAUGHER Jack / MEARS Chris WIELKA BRYTANIA 400.32 pkt.  kwalifikacja zdobyta w Kazaniu
5. CHIARABINI Andrea/ TOCCI Giovanni WŁOCHY 395.46 pkt.  kwalifikacja na igrzyska
6. DORMAN Sam / IPSEN Kristian USA 391.98 pkt.  kwalifikacja na igrzyska
10. LESIAK Kacper / RZESZUTEK Andrzej POLSKA 367.68 pkt.  brak kwalifikacji

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password