Skoki narciarskie: Kalendarze na sezon 2015/2016 zatwierdzone. Dwa weekendy PŚ w Polsce!

W Warnie zakończyły się obrady Komisji Kalendarzowej Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Podczas posiedzenia zatwierdzono ostateczne kalendarze Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Letniego Grand Prix i Letniego Pucharu Kontynentalnego na nadchodzący sezon.

Letnie Grand Prix 2015

Zgodnie z kwietniowymi zapowiedziami letnie zmagania skoczków zainaugurowane zostaną 31 lipca w Wiśle, gdzie rozegrany zostanie konkurs drużynowy. Dzień później na skoczni imienia Adama Małysza zawodnicy będą rywalizować indywidualnie. Na 2 sierpnia zaplanowano konkurs na Wielkiej Krokwi. Tym samym Zakopane powróci do letniego kalendarza skoków po trzech latach przerwy. W kolejnych tygodniach, tak jak w ubiegłych latach, zawodników zobaczymy na skoczniach w Hinterzarten, Courchevel, Einsiedeln, Hakubie, Ałmatach i Hinzenbach. W roli gospodarza LGP zadebiutuje w tym roku Czajkowski, gdzie w dniach 26-27 września odbędzie się zakończenie całego cyklu.

Puchar Świata 2015/2016

W porównaniu ze wstępnym kalendarzem, ogłoszonym w kwietniu, w pierwszej części sezonu Pucharu Świata nie zaszły żadne zmiany. Inauguracja będzie miała miejsce 21 listopada w Klingethal. Zgodnie z tradycją, 29 grudnia w Oberstdorfie rozpocznie się Turniej Czterech Skoczni, który zakończy się 6 stycznia w Bischofshofen. 9 i 10 stycznia odbędą się zawody w Willingen, które pierwotnie planowane były na początek marca. 20 stycznia skoczkowie mieli pojawić się na skoczni w Szczyrku, jednak Komisja obradująca w Warnie nie przyznała Polsce trzeciego miasta-gospodarza PŚ i konkursy te zostały wykreślone z kalendarza. 22 stycznia zawodnicy zawitają do Zakopanego, gdzie wieczorem rozegrane zostaną kwalifikacje. Dzień później na Wielkiej Krokwi odbędzie się konkurs drużynowy. Zwieńczeniem zmagań najlepszych skoczków świata w zimowej stolicy Polski będzie konkurs indywidualny, zaplanowany na 24 stycznia. Spod Tatr zawodnicy udadzą się do Sapporo. Na 6 lutego zaplanowano początek skandynawskiej części sezonu, która obejmie Oslo, Trondheim, Vikersund, Lahti i Kuopio. 27 lutego skoczkowie zawitają do Kazachstanu. 4 i 5 marca karuzela Pucharu Świata dotrze do Wisły, która po raz pierwszy dostała szansę organizacji dwóch konkursów w jednym sezonie. Tydzień później obiektem zmagań będzie Titisee-Neustadt. Finał sezonu, tak jak co roku, odbędzie się w Planicy w dniach 18-20 marca. 

Warto pamiętać, że od 15 do 17 stycznia czekają nas emocje związane z najważniejszą imprezą sezonu – w Bad Mitterndorf odbędą się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich.

Puchar Kontynentalny 2015

Polska będzie także gospodarzem zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego. W sezonie letnim, skoczkowie będą rywalizować w Wiśle. Konkursy zostały zaplanowane na 8 i 9 sierpnia.Zimą, drugą ligę skoków narciarskich będzie gościć Zakopane, gdzie zawodnicy pojawią się 13 i 14 lutego.

Ponadto w Warnie, w niedzielę, odbyło się posiedzenie Rady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, na którym zapadło kilka kluczowych decyzji odnośnie przyszłości skoków narciarskich.
Podczas obrad ogłoszono gospodarza Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w 2017. Młodzi zawodnicy za dwa lata będą rywalizować w amerykańskim Park City. Do programu Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w Rasnovie w 2016 włączono konkurs mieszany. Zatwierdzono także program zawodów Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Lahti w 2017.

Na konferencji w Bułgarii potwierdzono również skład Komisji Zawodniczej FIS, który został wybrany kilka miesięcy temu. Przedstawicielami skoków narciarskich w latach 2015-2017 będą Katja Puzon i Kamil Stoch.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password