Skoki narciarskie – LGP: Dawid Kubacki królem lata!

Dawid Kubacki wygrywa finałowy konkurs Letniej Grand Prix w Klingenthal i zostaje trzecim Polakiem w historii, który wygrywa cały cykl! Biało-Czerwoni byli tego lata bezsprzecznie najlepsi także w klasyfikacji drużynowej.

Przed finałowym konkursem w Klingenthal o triumf w klasyfikacji generalnej liczyło się tylko trzech zawodników. Oprócz Dawida Kubackiego byli to Japończyk Junshiro Kobayashi i Słoweniec Anze Lanisek. Niespodziewanie wszystko rozstrzygnęło się już po pierwszej serii, gdyż do rundy finałowej z powyższej trójki awansował tylko Polak. Nie tylko awansował, ale był także liderem na półmetku po skoku na 140 m.

Dawid Kubacki nie miał sobie równych także w rundzie finałowej. Nasz reprezentant wylądował na 130 m i z przewagą ponad sześciu punktów zwyciężył w konkursie. Na drugim miejscu sklasyfikowany został reprezentant gospodarzy – Andreas Wellinger. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Johann Andre Forfang.

W rundzie finałowej zobaczyliśmy jeszcze Kamila Stocha (7. miejsce), Macieja Kota (11.), Stefana Hulę (13.), Klemensa Murańkę (16.) i Jakuba Wolnego (22.). Na słabsze warunki w pierwszej serii trafił Piotr Żyła i zakończył konkurs na 37. miejscu.

37 Żyła Piotr POL 118.0   94.0

Dawid Kubacki jako trzeci Polak w historii (po Adamie Małyszu i Macieju Kocie) zostaje zwycięzcą klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix. Polak o 147 punktów wyprzedził drugiego w zestawieniu Słoweńca Anze Lanziska. W pierwszej dziesiątce końcowego zestawienia znalazło się jeszcze trzech innych Polaków: Maciej Kot, Piotr Żyła i Stefan Hula.