Skoki narciarskie: Poznaliśmy składy kadr na sezon olimpijski

Polski Związek Narciarski oficjalnie zatwierdził składy wszystkich kadr w skokach na sezon 2017/2018. Tak jak w ubiegłym roku, mężczyźni będą trenować w ramach trzech kadr, nowością jest utworzenie dwóch grup szkoleniowych pań.

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego, podczas posiedzenia 9 maja br., przyjął ostateczny podział kadr na sezon olimpijski. W kadrze narodowej A znalazło się siedmiu zawodników. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami są to: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny i Krzysztof Miętus, który powraca do pierwszej kadry po trzech latach. Grupę A poprowadzi oczywiście Stefan Horngacher. Asystentami Austriaka pozostali Grzegorz Sobczyk i Zbigniew Klimowski.

Kadra B w sezonie olimpijskim będzie liczyć aż dziewięciu zawodników. Tak jak w ubiegłym roku nominacje otrzymali: Krzysztof Biegun, Przemysław Kantyka, Bartłomiej Kłusek, Jan Ziobro i Aleksander Zniszczoł.  W drugiej grupie szkoleniowej znaleźli się także  Klemens Murańka i Andrzej Stękała. Obaj zawodnicy byli członkami kadry A w sezonie 2016/2017. Niespodzianką jest debiut w kadrze narodowej B Łukasza Bukowskiego. 20-latek rok temu po raz pierwszy pojawił się w strukturach PZN dołączając do kadry młodzieżowej C, jednak nie zachwycał swoją formą. Skład grupy B uzupełni Stanisław Biela. Były kombinator norweski w ubiegłym sezonie nie znalazł się w żadnej kadrze, mimo tego notował dobre występy i został zauważony przez trenerów.
Nowym szkoleniowcem kadry narodowej B mężczyzn został Radek Żidek. Czech zastąpi na tym stanowisku Roberta Mateję, który w tym roku będzie pełnił rolę asystenta.

Do zmian doszło także w kadrze młodzieżowej C. W grupie juniorów ponownie zobaczymy Pawła Wąska, Tomasza Pilcha i Bartłomieja Czyża. Do wspomnianej trójki dołączą, debiutujący w strukturach PZN: Damian Skupień, Karol Niemczyk i Kacper Juroszek. Tym samym w kadrze, w porównaniu z ubiegłym rokiem, zabrakło Dawida Jarząbka i Dominika Kastelika. Sztab trenerski zaznaczył jednak, że planuje do 31.08.2017 r. dołączyć jeszcze jednego lub dwóch zawodników. Młodych skoczków ponownie poprowadzi Maciej Maciusiak, jego asystentami pozostali Wojciech Topór i Piotr Fijas.

Po raz pierwszy Polski Związek Narciarskich zdecydował się na utworzenie dwóch kadr szkoleniowych kobiet. W grupie beskidzkiej znalazły się: Kinga Rajda i Anna Twardosz. Trenerem zawodniczek będzie Sławomir Hankus. Grupę tatrzańską stworzą: doświadczona Magdalena Pałasz oraz debiutujące Kamila Karpiel i Joanna Kil. Skoczkinie będą trenować pod okiem Krystiana Długopolskiego.
Treningi zawodniczek będą oparte na współpracy z Tatrzańskim Związkiem Narciarskim i Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Plan szkoleniowy zakłada jednak wspólne zgrupowania obu kadr.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password