Skoki narciarskie – PŚ: Dwóch Polaków w „10”, trwa seria Haybeocka!

Dwóch reprezentantów Polski ukończyło konkurs Pucharu Świata, na skoczni HS-127 w Kuopio, w pierwszej „10”. Stefan Hula zajął 6. miejsce, a tuż za nim znalazł się Dawid Kubacki. Dla obu naszych skoczków to najlepsze wyniki w karierze. Zwycięzcą zawodów, po raz trzeci z rzędu, został Michael Hayboeck.

Dla podopiecznych Macieja Maciusia z pewnością był to najlepszy konkurs PŚ w karierze. Stefan Hula skacze w tym sezonie bardzo dobrze i równo, regularnie zdobywa punkty PŚ. Dziś dzięki próbom na 124,5 i 121 m zajął 6. lokatę i może cieszyć się z najlepszego rezultatu w zawodach tej rangi. Pozycję dalej sklasyfikowany został Dawid Kubacki. 25-latek lądował na 123,5 i 119 metrze i także zanotował najlepszy start w karierze.

Gwiazdą „fińskiej” części sezonu został Michael Hayboeck. Austriak prezentuje ostatnio znakomitą dyspozycję. W Kuopio wygrał trzeci konkurs z rzędu. Miejsce na najwyższym stopniu podium dały mu skoki na 131 i 129 m. Drugą lokatę zajął Daniel Andre Tande. Reprezentant Norwegii poszybował na 131,5 i 127 m. Skład pierwszej trójki uzupełnił Stefan Kraft. Rodak triumfatora w pierwszej serii osiągnął 122 m i na półmetku zawodów był 11., w finale lądował jednak sześć metrów dalej i awansował na podium.

Czwarty rezultat należał do Petera Prevca. Słoweńcowi dwukrotnie zmierzono 123,5 m i wyprzedził Johanna Andre Forfanga, który zanotował 120 i 129,5 m.

W drugiej „10” uplasował się Piotr Żyła. Zawodnik kadry A skoczył 122 i 119,5 m, co było 16. wynikiem. Dopiero 27. lokatę zajął Kamil Stoch. 28-latek w pierwszej serii uzyskał 125 m i plasował się na 5. miejscu. W finale nasz zawodnik nie poradził sobie z trudnymi warunkami i zupełnie zepsuł swoją próbę, lądując na 102 m, przez co w klasyfikacji końcowej konkursu wyraźnie spadł.

W drugiej serii nie zobaczyliśmy dwóch Polaków. Bliski awansu był Klemens Murańka, który po skoku na 117,5 m zajął 32. miejsce. Andrzej Stękała osiągnął 110 m i był 41.

Na pozycji lidera klasyfikacji generalnej PŚ pozostał oczywiście Peter Prevc. Słoweniec ma na swoim koncie 1698 pkt. Drugie miejsce zajmuje Severin Freund. Niemiec traci do Prevca 559 pkt. Na trzecią lokatę awansował dziś Michael Hayboeck. Austriak ma 1018 pkt. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Kamil Stoch, zajmuje 22. pozycję (213 pkt.).