Skoki narciarskie – PŚ: Walka na odległości i dwóch Polaków w „10” w Willingen

To była prawdziwa walka na odległości. Skoczkowie narciarscy stworzyli na obiekcie HS-145 w Willingen znakomite show. Wśród nich byli oczywiście reprezentanci Polski, dwóch z nich znalazło się w pierwszej „10“.

W niedziele skoczkom na Mühlenkopfschanze towarzyszył bardzo mocny wiatr pod narty, który z konkursu PŚ uczynił festiwal dalekich lotów. Sprzyjające warunki fantastycznie wykorzystali czołowi zawodnicy Pucharu Świata. Nasi zawodnicy skakali bardzo dobrze, choć do miejsc na podium trochę zabrakło. Najwyżej sklasyfikowany został Kamil Stoch. Lider klasyfikacji generalnej lądował na 145 i 135 metrze, co dało mu piątą lokatę. W pierwszej „10“ sklasyfikowany został także Piotr Żyła. Zawodnik kadry A uzyskał dziś 138 i 131 m i zajął 10. pozycję. Trzy lokaty dalej uplasował się Maciej Kot. Zakopiańczyk w pierwszej serii zanotował 133 m i na półmetku rywalizacji zajmował dopiero 25. miejsce. W finale 25-latek poszybował dwa metry dalej i zapewnił sobie spory awans. 14. lokatę zajął Dawid Kubacki, który oddał dwa bardzo równe skoki na 135 i 136 m. Tuż za nim znalazł się Jan Ziobro. Brązowy medalista w drużynie z Falun popisał się fenomenalnym lotem w pierwszej serii na 143,5 m. Jednak w drugiej rundzie odnotował znacznie słabszą próbę na 127 m.

Ku radości kibiców zgromadzonych pod skocznią triumfatorem został Andreas Wellinger. Reprezentant Niemiec poszybował na 147,5 i 135 m i z notą 242.3 pkt. mógł się cieszyć z drugiego w karierze zwycięstwa w indywidualnym konkursie PŚ. Tylko 0.3 pkt. za nim znalazł się Stefan Kraft. Austriak osiągnął 148,5 i 135,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął jego rodak – Manuel Fettner. Podopieczny Heinza Kuttina wylądował na 144,5 i 136 metrze.

W drugiej serii zabrakło Stefana Huli. Doświadczony reprezentant Polski osiągnął 136 m i zajął 32. miejsce.

Liderem Pucharu Świata pozostał Kamil Stoch. Nasz skoczek ma na swoim koncie 978 pkt. Drugie miejsce zajmuje Daniel Andre Tande, który traci do Polaka 125 pkt.

Kolejne konkursy PŚ już za tydzień w Oberstdorfie. Areną zmagań zawodników będzie mamucia skocznia HS-225.

1. WELLINGER Andreas GER 147,5 m 135 m 242.3 pkt.
2. KRAFT Stefan AUT 148,5 m 135,5 m 242.0 pkt.