Skoki narciarskie – PŚ: Historyczny triumf Kamila Stocha w Wiśle! Polak nowym liderem PŚ!

To był teatr jednego aktora! Kamil Stoch nie dał rywalom żadnych szans i w pięknym stylu wygrał konkurs Pucharu Świata na skoczni HS-134. Dwukrotny mistrz olimpijski został tym samym pierwszym Polakiem, który triumfował w zawodach PŚ na obiekcie imienia Adama Małysza.

Na taki konkurs w Wiśle czekaliśmy bardzo długo. Kamil Stoch zaprezentował dziś na słynnej Malince znakomitą formę i potwierdził, że jest aktualnie najlepszym skoczkiem w pucharowej stawce. Mistrz świata z Val di Fiemme 2013 prowadził już po pierwszej serii, w której poszybował na 133 m. Warto odnotować, iż Polak na życzenie trenera Horngachera skakał z obniżonego rozbiegu. W połowie finałowej serii warunki w Wiśle znacznie się pogorszyły i wielu skoczków z czołówki nie radziło sobie z nimi. Dla naszego zawodnika nie był to problem, Kamil wylądował na 124 metrze i mógł się cieszyć z 18. triumfu w zawodach Pucharu Świata i pierwszego na skoczni imienia Adama Małysza. Drugą lokatę, ze stratą 16.3 pkt., zajął Stefan Kraft. Reprezentant Austrii uzyskał 133 i 117 m. Trzecie wynik należał do Andreasa Wellingera. Niemiec  oddał skoki na 127,5 i 120,5 m.

Tuż za podium uplasował się Daniel Andre Tande. Reprezentant Norwegii zanotował 123 i 122,5 m. Piąty rezultat uzyskał Domen Prevc, który lądował na 120 i 128 metrze.

W pierwszej „10” znalazło się jeszcze dwóch naszych skoczków. Bardzo dobrze spisał się Piotr Żyła, który osiągnął 126,5 i 120 m i zajął 7. miejsce. Dwie lokaty dalej uplasował się Maciej Kot. Zakopiańczyk zanotował 122,5 i 128 m.

Na 19. lokacie konkurs zakończył Jan Ziobro. Zawodnik kadry A uzyskał 125 i 123,5 m. Tuż za nim sklasyfikowany został Stefan Hula. Nasz najstarszy reprezentant lądował na 126 i 122 metrze.

Punkty zdobył także Dawid Kubacki. 26-latek oddał dwa równe skoki na 120,5 i 121 m, które dały mu 21. miejsce. Niestety, brązowy medalista w drużynie z Val di Viemme znów boryka się z dawnym problemem – Polak wybija się bardzo wysoko, a to znacznie utrudnia daleki lot.

W finałowej serii nie zobaczyliśmy Aleksandra Zniszczoła. 22-latek uzyskał tylko 111,5 m i zakończył zmagania na 46. lokacie.

Znakomity start Kamila pozwolił mu dziś na objęcie pozycji lidera Pucharu Świata. Polak z dorobkiem 733 pkt. wyprzedza Domena Prevca o 42 pkt. Trzecie miejsce zajmuje Daniel Andre Tande. Norweg ma 687 pkt.

Kolejny konkurs Pucharu Świata już jutro o godzinie 16:00. Na 14:30 zaplanowano kwalifikacje.

1. STOCH Kamil POL 133 m 124 m 268.0 pkt.
2. KRAFT Stefan AUT 133 m 117 m 251.7 pkt.