Skoki narciarskie – PŚ: Maciej Kot zwycięzcą kwalifikacji! Wszyscy polscy skoczkowie z awansem do konkursu

Maciej Kot wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu PŚ na skoczni HS-140 w Ałamatach. Awans wywalczyli wszyscy nasi zawodnicy, a w pierwszej „10” znalazł się także Jakub Wolny.

Po raz trzeci z rzędu zwycięstwo w kwalifikacjach do konkursu PŚ należy do reprezentanta Polski. Poprzednie kwalifikacje wygrał Kamil Stoch, wcześniej najlepszy był Dawid Kubacki, z kolei dzisiaj triumfował Maciej Kot. Polak osiągnął odległość 131 m. i zaledwie o 0,1 punktu wyprzedził drugiego Jurija Tepesa (132 m.). Trzecie miejsce zajął inny z reprezentantów Słowenii – Robert Kranjec (133.5 m.).

Tuż za podium uplasował się Niemiec Karl Geiger (133m.) piąty był Czech Jan Matura (131 m.), szósty Austriak Manuel Poppinger (133 m.), a siódmy Rosjanin Jewgienij Klimow (132,5 m.). Na ósmej pozycji po skoku na 128,5 m. sklasyfikowany został kolejny z Polaków – Jakub Wolny. Dziewiąte miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler (128,5 m.). Czołową „10” zamknął Austriak Philipp Aschenwald (127 m.).

Dobry rezultat osiągnął także Andrzej Stękała, który po skoku na 126m. zajął 12 pozycje. W pierwszej „20” znalazł się także Jan Ziobro, który osiągnął odległość 123,5 m. co dało mu 19 miejsce.

Nieco słabiej spisali się z kolei Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Zawodnik pochodzący z Nowego Targu po skoku na odległość 121 m. był 30, natomiast popularny „Wiewiór” skoczył 120 m. co dało mu 33 pozycję.

Podczas rywalizacji doszło do rzadko spotykanej sytuacji, w kwalifikacjach nie mogli wziąć udziału Japończycy Shohhei Tochimoto i Kento Sakuyama, ponieważ narty obu zawodników nie dotarły na czas do Kazachstanu. Z tego też powodu Daiki Ito po swoim skoku pożyczył  narty Taku Takeuchi, aby także i on mógł powalczyć o awans do konkursu. Obojgu udała się ta sztuka zajęli kolejno 20 i 11 miejsce.

Z zawodników zajmujących miejsce w czołowej „10” Pucharu Świata najlepiej spisał się Peter Prevc, który skokiem na 141m. ustanowił nowy rekord skoczni.

Początek sobotniego konkursu zaplanowano na godzinę 13 polskiego czasu.