Skoki narciarskie – PŚ: Nowy turniej zaprezentowany – poznajcie Raw Air

Norweski Związek Narciarski przedstawił w Zurychu nowy turniej, który znalazł się w kalendarzu Pucharu Świata na najbliższy sezon. Dziesięć dni zmagań na norweskich obiektach będzie nosiło nazwę Raw Air.

Norwegowie o „swoim” turnieju w skokach narciarskich mówili od paru lat, jednak dopiero dwa lata temu pomysłem zajęto się na poważnie. Początkowo myślano o Norweskim Turnieju Czterech Skoczni. Projekt przeszedł wiele ewolucji i choć w kalendarzu na nadchodzący sezon znalazł się już kilka miesięcy temu, to oficjalna prezentacja nazwy, programu i zasad odbyła się dopiero teraz, podczas posiedzenia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

W ramach turnieju rozegranych zostanie sześć konkursów: cztery indywidualne i dwa drużynowe. Zmagania rozpoczną się 11.03 w Oslo, następnie zawodnicy udadzą się do Lillehammer, potem do Trondheim, a finał Raw Air odbędzie się 19.03 w Vikersund.  Chociaż rywalizacja będzie miała miejsce na czterech skoczniach i wiele osób już nazwało ją norweskim odpowiednikiem słynnego Turnieju Czterech Skoczni, to autorzy projektu zastrzegają, że tak nie jest. – Na początku chcemy wytłumaczyć jedną kwestię, Raw Air nie będzie kopią Turnieju Czterech Skoczni. Nie będziemy i nie chcemy być konkurencją dla tego świetnego turnieju – wyjaśnił koordynator, Arne Abraten.

Raw Air będzie odbywał się według zupełnie nowych dla skoków narciarskich zasad. Główną nowością jest wliczenie wyników kwalifikacji do klasyfikacji końcowej turnieju, dlatego też podczas Raw Air kwalifikacje zostały nazwane Prologami.

Norwegowie zdecydowali się też na dość nowatorskie rozwiązania logistyczne. – Nasz plan zakłada, że zawodnicy, trenerzy, organizatorzy oraz dziennikarze będą podróżowali między turniejowymi miastami specjalnie wyczarterowanymi pociągami. Podczas finałowego i ostatniego etapu podróży, z Trondheim do Vikersund (ok. 500 km), będzie możliwość skorzystania z kabin sypialnych. Jesteśmy w trakcie negocjacji. Na ten moment wszystko wygląda dobrze i mam nadzieje, że zrealizujemy nasz pomysł wspólnie z norweskimi kolejami. Podróżowanie pociągiem byłoby idealne pod względem logistycznym, jak również przyjazne dla środowiska – tłumaczył Arne Abraten.

Program Raw Air:

Piątek, 10.03.2017
  Oslo – prolog
Sobota, 11.03.2017
  Oslo – konkurs drużynowy
Niedziela,12.03.2017
  Oslo – konkurs indywidualny
Poniedziałek, 13.03.2017
   Lillehammer – prolog
Wtorek, 14.03.2017
   Lillehammer – konkurs indywidualny
Środa, 15.03.2017
   Trondheim – prolog
Czwartek, 16.03.2017
   Trondheim – konkurs indywidualny
Piątek, 17.03.2017
   Vikersund – prolog
Sobota, 18.03.2017
   Vikersund – konkurs drużynowy
Niedziela, 19.03.2017
   Vikersund – konkurs indywidualny

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password