Skoki narciarskie – PŚ: Siedmiu Polaków w konkursie

Na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle rozpoczął się dziś pierwszy „polski weekend” z Pucharem Świata. Zwycięzcą piątkowych kwalifikacji na słynnej Malince został Richard Freitag. Awans do sobotniego konkursu uzyskało czterech naszych skoczków. W zawodach wystąpi oczywiście także trzech Polaków, którzy nie musieli się kwalifikować.

Na ten weekend czekali wszyscy kibice skoków narciarskich w naszym kraju. Pucharowa karuzela dotarła właśnie do Polski. Do piątkowych kwalifikacji na obiekcie HS-134 zgłoszonych zostało prawie siedemdziesięciu zawodników, a wśród nich dwunastu Biało-Czerwonych.

W czołowej „10” dzisiejszych zmagań znalazło się dwóch naszych zawodników. Na czwartej lokacie sklasyfikowany został Dawid Kubacki, który poszybował na 133,5 m. Bardzo dobrze spisał się Jan Ziobro. 25-latek osiągnął 126 m, co było siódmym wynikiem. Problemów z awansem nie miał także Aleksander Zniszczoł. Drużynowy mistrz świata juniorów sprzed trzech lat oddał skok na odległość na 123,5 m i ukończył zmagania na 18. miejscu. Na starcie sobotniego konkursu zobaczymy także Stefana Hulę. Doświadczony reprezentant Polski uzyskał 120 m. Zawodnik kadry A był 33.

Pozostali nasi skoczkowie nie wywalczyli awansu. Krzysztof Biegun, który wylądował na 113 metrze i  zajął 45. lokatę. Tuż za nim, po próbie na 115,5 m, znalazł się Jakub Wolny.  Słabo zaprezentował się Bartłomiej Kłusek. 23-latek osiągnął 109,5 m, co dało mu 52. pozycję. Nieudany start zanotował także Klemens Murańka. Reprezentant kadry A uzyskał tylko 105,5 m i był 55. Lokatę dalej uplasował się Krzysztof Miętus. Zakopiańczykowi zmierzono 107,5 m.

Zwycięzcą kwalifikacji został Richard Freitag. Niemiec osiągnął 133 m. W tym samym miejscu wylądował Andreas Stjernen. Norweg, który zajął drugie miejsce, skakał jednak w korzystniejszych warunkach i otrzymał więcej punktów ujemnych. Trzeci był Jernej Damjan. Reprezentant Słowenii zakończył swoją próbę na 132,5 metrze.

Wśród zawodników, którzy mają zapewniony udział w konkursie w związku z miejscem w pierwszej „10” PŚ najdalej poszybował Andreas Kofler. Austriak uzyskał 133,5 m. Maciej Kot, z obniżonej belki, osiągnął 130,5 m. Piotr Żyła zanotował 120,5 m. Z udziału w kwalifikacjach zrezygnował Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski po drugim skoku treningowym poczuł lekki ból w kolanie.

Kwalifikacje w Wiśle były powrotem do Pucharu Świata dla Gregora Schlierenzauera. Utytułowany Austriak, po ponad rocznej przerwie spowodowanej kontuzją, wrócił do rywalizacji na skoczni. 27-latek uzyskał 122,5 m i awansował do jutrzejszego konkursu jako 19. zawodnik.

Początek sobotnich zmagań zaplanowano na 16:00.