Skoki narciarskie – PŚ: Stoch wygrywa kwalifikacje! Komplet dziesięciu Polaków w konkursie!

Weekend, na który czekaliśmy! Coroczne zawody Pucharu Świata w Zakopanem rozpoczęte! Dziś na przebudowanej przed tym sezonem Wielkiej Krokwi, której punkt K mieści się teraz na 125 metrze, a HS na 140 metrze. Kwalifikacje wygrał Kamil Stoch, a do konkursu awansowali wszyscy z naszych dziesięciu reprezentantów.

Kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego (w sobotę odbędzie się drużynówka) rozpoczęła Polska grupa krajowa. Jako pierwszy skoczył Bartosz Czyż, który jednak nie spisał się zbyt dobrze. Polak uzyskał tylko 112 metrów, jednak miał silny wiatr w plecy. Dzięki kilkunastopunktowej bonifikacie z powodu tych podmuchów, zdołał się zakwalifikować do konkursu, zajmując 50. miejsce w kwalifikacjach.

Jako drugi kibicom zebranym pod Wielką Krokwią pokazał się Paweł Wąsek. On ze swojego występu może być zadowolony. Odległość 119,5 metra dała mu pewną kwalifikację do niedzielnego konkursu. Ostatecznie uplasował się na 42. lokacie.

Z trzecim numerem startowym wystąpił bardziej znany kibicom Aleksander Zniszczoł. Wylądował on dwa metry dalej od Wąska, jednak skakał w wyraźnie lepszych warunkach, w związku z czym uplasował się niżej. Dokładnie na 44. miejscu.

Ostatnim skoczkiem polskiej grupy krajowej był Tomasz Pilch. Skoczek będący objawieniem tegorocznego Pucharu Kontynentalnego zaprezentował się wyśmienicie, uzyskując 129,5 metra. To dało mu ostatecznie 34. miejsce w dzisiejszych zmaganiach.

Kolejni Polacy skakali ze znacznie wyższymi numerami startowymi, jednak w międzyczasie oglądaliśmy kilka świetnych skoków. Austriak Urlich Wohlgennant uzyskał 131 metrów i był pierwszym, który wyprzedził Pilcha. Aż 138,5 metra uzyskał główny rywal Pilcha w Pucharze Kontynentalnym. Norweg Marius Lindvik świetnie prezentował się już na treningach. Na pierwszym uzyskał 141 (!) metrów, co jest nieoficjalnym rekordem przebudowanej skoczni. W drugiej serii treningowej osiągnął 135 m.

Z 25. numerem startowym na belce pojawił się piąty z naszych reprezentantów. Jakub Wolny, bo o nim mowa, nie pokazał jednak pełni swoich możliwości. Polak uzyskał 122,5 metra, co jednak dało mu pewną kwalifikację. Liczymy na poprawę w niedzielę. W kwalifikacjach zajął ostatecznie 37. miejsce.

Niedługo po jego skoku oglądaliśmy kolejny lot powyżej 130 metrów. Bułgar Władimir Zografski chyba wreszcie przypomniał sobie czasy, kiedy plasował się w czołowej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. Ostatnio w Tauplitz po raz pierwszy od dawna znalazł się w drugiej serii, a w dzisiejszych kwalifikacjach uzyskał 131,5 metra. Do Lindvika nieco zbliżył się Japończyk Ryoyu Kobayashi. Uzyskał on 133,5 metra. Również kilku innych zawodników przekroczyło 130. metr Wielkiej Krokwi.

Dobrze zaprezentował się następny z Polaków – Maciej Kot. Szukający formy skoczek uzyskał 129 metrów, co jest dobrym prognostykiem na najbliższe dni i oczywiście na zbliżające się igrzyska w Pjongczang. Dziś dało mu to 14. miejsce.

Jeszcze lepiej, w kiepskich warunkach, spisał się Stefan Hula. Członek drużyny, która w minioną niedzielę zdobyła historyczny dla Polski brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Lotach w Oberstdorfie jako pierwszy z Biało-Czerwonych przekroczył odległość 130 metrów. Uzyskał 131,5 m i zajął 10. miejsce.

Przeciętnie spisał się niestety Piotr Żyła, który nie zachwycał formą również na treningach. Brązowy medalista ze skoczni dużej ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Lahti uzyskał w tych kwalifikacjach 123,5 metra i zajął ostatecznie 33. miejsce.

Pięknym skokiem popisał się Dawid Kubacki. Nasz reprezentant uzyskał aż 137 metrów i zmienił bardzo długo prowadzącego Mariusa Lindvka. Czy w niedziele Dawid pokusi się o swoje drugie podium w karierze? Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby to miała być powtórka grudniowego konkursu w Oberstdorfie. W kwalifikacjach zajął 4. pozycję.

Kilka minut później Polaka wyprzedził Niemiec Markus Eisenbichler. Skoczył pół metra bliżej, jednak w znacznie gorszych warunkach. Zawiódł za to jego kolega z reprezentacji Andreas Wellinger. Do konkursu się zakwalifikował, ale 116 metrów, to nie jest wynik, którego oczekuje się od trzeciego zawodnika w klasyfikacji Pucharu Świata.

Kwalifikacje wygrał w pięknym stylu Kamil Stoch. Skoczył tyle samo co Dawid Kubacki, jednak z niższej belki, w gorszych warunkach i w pięknym stylu. Podwójny Mistrz Olimpijski z Soczi jest w formie! Drugiego dziś Eisenbichlera pokonał o 10,1 pkt.

1  Stoch, Kamil   POL  137.0 m  160.4 pkt.
2  Eisenbichler, Markus   GER  136.5 m  150.3 pkt.
3  Freitag, Richard   GER  131.0 m  149.0 pkt.
4  Kubacki, Dawid   POL  137.0 m  145.4 pkt.
5  Lindvik, Marius   NOR  138.5 m  144.2 pkt.
6  Prevc, Peter   SLO  132.5 m  143.6 pkt.
7  Kobayashi, Ryoyu   JPN  133.5 m  142.6 pkt.
8  Forfang, Johann Andre   NOR  128.5 m  142.1 pkt.

 

Szymon Frąckiewicz537 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password