Skoki narciarskie – Raw Air: Kamil Stoch wygrywa w Vikersund!

To był szalony dzień w Vikersund, zakończony pięknym akcentem dla naszej reprezentacji. Kamil Stoch wygrał finałowy konkurs turnieju Raw Air na Vikersundbakken. Polak stanął na podium w towarzystwie Noriakiego Kasaiego i Michaela Hayboecka.

Kamil Stoch wraca do znakomitej formy! Polak poszybował dziś na 238,5 i 237 m i z przewagą prawie 20 pkt. wygrał finałowy konkurs Raw Air. Dla naszego zawodnika to siódmy triumf w zawodach Pucharu Świata w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Noriaki Kasai. Weteran skoków narciarskich lądował na 239,5 i 241,5 metrze i po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium. Trzecie miejsce zajął Michael Hayboeck. Austriak osiągnął 241,5 i 222,5 m.

Czwarty wynik należał do Johanna Andre Forfanga, który zanotował 242,5 i 245,5 m. „Dopiero“ na piątej lokacie sklasyfikowany został Stefan Kraft. Reprezentant Austrii w pierwszej serii  uzyskał 237,5 m, co dawało mu trzecie miejsce. W finale skoczek miał spore problemy zaraz po wyjściu z progu, na szczęście szybko uspokoił lot i osiągnął 215 m.

O wielkim pechu może mówić Andreas Wellinger. Niemiec po skoku na 242 m prowadził na półmetku, w drugiej rundzie oddał bardzo słabą próbę na 166 m i ukończył rywalizację na 18. miejscu.

Punkty zdobyli dziś wszyscy nasi reprezentanci. Maciej Kot zaprezentował bardzo równą formę. Loty na 221,5 i 221 m pozwoliły mu zająć 14. pozycję. Trzy lokaty dalej znalazł się Dawid Kubacki, który lądował na 214 i 232 metrze i swoim drugim skokiem ustanowił nowy rekord życiowy. Nieco słabiej spisał się dziś Piotr Żyła. Aktualny rekordzista Polski uzyskał 195 i 207 m i był 23.

Niepowodzenie Andreasa Wellingera w drugiej serii pozwoliło wygrać Stefanowi Kraftowi turniej Raw Air. Austriak triumfował w pierwszej w historii edycji tego cyklu. Drugą lokatę zajął Kamil Stoch. Trzeci był Andreas Wellinger.

Dzięki dzisiejszej wygranej Kamil Stoch odrobił 55 pkt. do Stefana Krafta w klasyfikacji generalnej PŚ i przed finałowymi konkursami w Planicy traci do Austriaka 31 pkt.

1 STOCH Kamil POL 238.5 m 237 m 466.6 pkt.
2 KASAI Noriaki JPN 239,5 m 241,5 m 448.0 pkt.