Skoki narciarskie – Raw Air: Pięciu Polaków w niedzielnym konkursie

Na słynnej Holmenkollen w Oslo rozpoczęła się dziś pierwsza w historii edycja Raw Air. W piątek na obiekcie HS-134 odbył się prolog czyli kwalifikacje do niedzielnego konkursu. Najlepszym z Polaków był Maciej Kot, który zajął szóste miejsce. Zwycięzcą został Andreas Wellinger.

Pięciu Polaków zobaczymy w niedzielnym konkursie Raw Air na skoczni w Oslo. Najlepiej z naszych skoczków poradził dziś sobie Maciej Kot. Zakopiańczyk poszybował na 129 m i zajął szóste miejsce. Tylko metr bliżej lądował Piotr Żyła, który został sklasyfikowany lokatę dalej. Ósmą pozycję, ex aequo z Manuelem Fettnerem, zajął Dawid Kubacki. Podopieczny Stefana Horngachera osiągnął 125,5 m. Tuż za czołową „10“ znalazł się Kamil Stoch. Lider klasyfikacji Pucharu Świata uzyskał 124,5 m. Dobrze na Holmenkollen zaprezentował się Jan Ziobro. 25-latek skokiem na 124 m zapewnił sobie 14. miejsce.

Awansu do niedzielnego konkursu nie wywalczył Stefan Hula. Nasz najstarszy reprezentant zanotował 110,5 m, co było 55. wynikiem.

Triumfatorem prologu został Andreas Wellinger. Niemiec potwierdził świetną formę i poszybował na 132,5 m, co dało mu pewne zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Peter Prevc. Utytułowany Słoweniec wylądował na 130,5 metrze. Skład najlepszej trójki uzupełnił Richard Freitag. Rodak zwycięzcy zanotował 128 m.

Piątkowym kwalifikacjom towarzyszyła prawdziwa fala dyskwalifikacji, która dotknęła aż ośmiu zawodników. Wśród nich niestety był Klemens Murańka.

Przypomnijmy, że Raw Air to nowy turniej w skokach narciarskich. Przed zawodnikami dziesięć dni skoków. Rywalizacja zaczyna się w Oslo, już w poniedziałek skoczkowie przeniosą się do Lillehammer, potem do Trondheim, a finał zaplanowano na mamucim obiekcie w Vikersund. Specyfiką Raw Air jest sumowanie not za wszystkie skoki, włącznie z kwalifikacjami (nazywanymi prologami) i konkursami drużynowymi. Triumfatorem turnieju zostanie zawodnik, który uzbiera najwięcej punktów.

Pierwszym liderem Raw Air został Andreas Wellinger. Reprezentant Niemiec ma 4.6 pkt. przewagi nad Prevcem.

Już jutro w Oslo czeka nas rywalizacja drużynowa. Początek konkursu zaplanowano na 16:15.

1. WELLINGER Andreas GER 132,5 m 140.5 pkt.