Skoki narciarskie – Raw Air: Sześciu Polaków w konkursie, słaby skok Stocha

Sześciu reprezentantów Polski wystąpi w jutrzejszym konkursie Pucharu Świata w Lillehammer. Dziś najlepszym z nich na obiekcie HS-138 był Piotr Żyła, który zajął 10. miejsce. Słabiej skoczy, sklasyfikowany na 25. pozycji, Kamil Stoch. Zwycięzcą prologu został Markus Eisenbichler.

Po zawodach w Oslo skoczkowie narciarscy przenieśli się do Lillehammer, gdzie już dziś odbył się prolog przed jutrzejszym konkursem. Zobaczymy w nim sześciu naszych reprezentantów. Najlepiej z Polaków spisał się w poniedziałek Piotr Żyła. 30-latek potwierdził, że prezentuje obecnie najstabilniejszą formę. Skok na 131,5 m dał mu 10. miejsce. Na 12. pozycji sklasyfikowany został Maciej Kot. Złoty medalista z Lahti uzyskał 128 m. Słabiej zaprezentował się Kamil Stoch. Mistrz świata z Val di Fiemme trzykrotnie był ściągany z belki startowej i dość długo czekał na poprawę warunków. Polak osiągnął 117 m i zajął 25. miejsce.

Na 31. lokacie rywalizację zakończył  Stefan Hula. Doświadczony reprezentant Polski oddał dziś  dobry skok na 128 m. O pucharowe punkty powalczy jutro także Jan Ziobro. 25-latek uzyskał 125,5 m i był 38. Trzy lokaty dalej znalazł się Klemens Murańka. Powracający do Pucharu Świata zawodnik osiągnął 127,5 m.

W konkursie nie zobaczymy Dawida Kubackiego. 27-latek od dwóch dni zmaga się z kontuzją pleców, która wyraźnie daje się we znaki. 108 m dało Polakowi dopiero 53. miejsce.

Zwycięzcą prologu został Markus Eisenbichler. 25-letni Niemiec popisał się lotem na 140,5 m i z wyraźną przewagą wygrał. Drugą lokatę wywalczył jego rodak – Richard Freitag, który poszybował na 134,5 m. Trzeci wynik należał do Stefana Krafta. Nowy lider Pucharu Świata osiągnął 130,5 m. Tuż za nim uplasował się Andreas Wellinger. Dwuktoyny wicemistrz świata z Lahti wylądował na 131 metrze.

Liderem Raw Air pozostał Stefan Kraft. Austriak ma na koncie 823.6 pkt., co daje mu 20.9 pkt. przewagi nad Andreasem Wellingerem. Piotr Żyła jest czwarty. Polak ma 765.3 pkt.

Początek wtorkowego konkursu zaplanowano na 17:00.

1. EISENBICHLER Markus GER 140,5 m 163.1 pkt.
2. FREITAG Richard GER 134,5 m 151.9 pkt.