Skoki narciarskie: Rewolucyjny pomysł FIS i zmiany w przepisach

W Portoroż zakończył się wiosenny kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Wśród zatwierdzonych zmian znalazły się m.in.: nowe konkursy. FIS przedstawił także propozycje zmian w przepisach, które będą testowane podczas LGP.

Zmiany w kalendarzu Pucharu Świata (pisaliśmy o nich tutaj) to nie wszystkie postanowienia kongresu Federacji. Sezon 2017/2018 będzie pierwszym, w którym zobaczymy konkursy drużynowe kobiet. Historyczne zawody odbędą się w Hinterzarten (16.12.2017) oraz w Zao (20.01.2018). Ponadto FIS zdecydował od razu o włączeniu nowych konkursów do programu mistrzostw świata. Ciekawą zmianą jest także wprowadzenie dodatkowego konkursu pań podczas inauguracyjnego weekendu PŚ. 01.12 i 02.12 kobiety będą rywalizowały na obiekcie HS-100, a 03.12 najlepsza 30-stka klasyfikacji generalnej wystartuje w konkursie na dużej skoczni HS-138.

Międzynarodowa Federacja zatwierdziła także kandydaturę Adama Małysza na przedstawiciela Polski w komisji skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Do tej pory rolę tę pełnił Łukasz Kruczek. Jednak Polak od roku jest trenerem reprezentacji Włoch, co tworzyło ryzyko konfliktu interesów.

FIS przedstawił także dość rewolucyjne propozycje zmian w przepisach. W nadchodzącym sezonie do konkursu głównego musieliby kwalifikować się wszyscy zawodnicy, zatem czołowa „10” klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie miałaby zapewnionego udziały w konkursie i tak jak reszta skoczków musiałby walczyć o prawo startu w zawodach. Zmiany te będą testowane podczas tegorocznego LGP. Po sezonie letnim zebrane zostaną opinie o nowych zasadach, a ich wprowadzenie do PŚ wymaga przegłosowania podczas jesiennego kongresu FIS.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password