Skoki narciarskie – TCS: Historyczny wynik Polaków! Zdeklasowali rywali!

65. Turniej Czterech Skoczni przechodzi do historii jako najpiękniejszy dla polskich skoków narciarskich! Nasi zawodnicy w Bischofshofen skakali fenomenalnie i zdominowali klasyfikację końcową Turnieju. Po raz pierwszy na podium prestiżowego cyklu znalazło się dwóch naszych reprezentantów. Zwycięzcą 65. edycji został Kamil Stoch, a drugą lokatę wywalczył Piotr Żyła!

Nie mogliśmy wymarzyć sobie piękniejszego zakończenia 65. Turnieju Czterech Skoczni! Polscy skoczkowie błyszczeli dziś na obiekcie imienia Paula Ausserleitnera i napisali piękną historię. Królem jubileuszowej edycji słynnego Turnieju został Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski przyjechał do Bischofshofen jako wicelider tegorocznej edycji i do prowadzącego Daniela Andre Tande tracił 1.7 pkt. Znakomitą dyspozycję nasz zawodnik pokazywał już na treningach, w konkursie potwierdził tylko, że jest w tej chwili najlepszym skoczkiem w pucharowej stawce. Stoch finałowy konkurs zaczął od skoku na 134,5 m, co dawało mu drugą lokatę w zawodach, ale pozwoliło na objęcie prowadzenia w Turnieju o 2.8 pkt. przed Norwegiem. Druga runda była popisem Stocha. Dwukrotny mistrz olimpijski poszybował na 138,5 m i zdecydowanie wygrał finałowy konkurs na skoczni HS-140 i klasyfikację końcową 65. Turnieju Czterech Skoczni. Tym samym Kamil Stoch został drugim Polakiem, który wygrał prestiżowe zawody rozgrywane w Niemczech i Austrii.  Warto także odnotować, że ostatni raz polski zawodnik stał na podium konkursu TCS w Bischofshofen 16 lat temu! Był nim oczywiście Adam Małysz, który w 2001 roku wygrał konkurs i klasyfikacje końcową.

Rewelacyjnie spisał się Piotr Żyła. 29-latek zdecydowanie odradza się w tym sezonie i prezentuje ostatnio coraz lepszą formę. W Bischofshofen odnotował dwa świetne skoki na 131 i 137 m, dzięki którym zajął trzecie miejsce w konkursie i awansował na drugą lokatę w klasyfikacji końcowej Turnieju. To najlepszy wynik aktualnego mistrza Polski w karierze i pierwszy raz w historii, kiedy na podium słynnych zawodów znalazło się dwóch naszych zawodników.

Na drugim stopniu dzisiejszego konkursu uplasował się Michael Hayboeck. Austriak w pierwszej serii osiągnął 130,5 m i zajmował 6. miejsce. W drugiej rundzie popisał się znakomitym skokiem na 142 m i awansował na podium finałowych zawodów.
Czwarty wynik należał do Domena Prevca. Młody Słoweniec lądował na 130,5 i 139,5 metrze i wyprzedził Macieja Kota. Zakopiańczyk uzyskał 130,5 i 135 m. Dzięki tym skokom nasz zawodnik zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej TCS i odnotował największy sukces w karierze.

W drugiej „10” ostatniego konkursu Turnieju zameldował się Dawid Kubacki. Brązowy medalista w drużynie z Val di Fiemme osiągnął 125 i 127,5 m i ukończył zmagania na 18.  lokacie.

Drugi raz w tym sezonie pucharowe punkty zdobył Jan Ziobro. 25-latek uzyskał 125 i 128 m, co dało mu 22.  miejsce. Dwie pozycje dalej uplasował się Stefan Hula, który lądował na 124 i 126 metrze.

W klasyfikacji końcowej Turnieju tuż za Polakami, na trzeciej lokacie, znalazł się Daniel Andre Tande. Norweg na półmetku konkursu był trzeci, ale zupełnie zepsuł swoją finałową próbę i ukończył zawody na 26. miejscu.

Po konkursie w Bischofshofen liderem Pucharu Świata jest Domen Prevc. Słoweniec ma w swoim dorobku 646 pkt. Drugi, Daniel Andre Tande, traci do niego 9 pkt. Na trzeciej pozycji plasuje się Kamil Stoch. Nasz zawodnik ma 633 pkt. Piąte miejsce zajmuje Maciej Kot, który uzbierał 428 pkt.

Kapitalne skoki Biało-Czerwonych umocniły nas na pozycji lidera Pucharu Narodów. Z notą 2030 pkt. wyprzedzamy reprezentację Austrii o 102 pkt. Trzeci miejsce zajmuje reprezentacja Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi mają 1795 pkt.

Pucharowa karuzela już za tydzień dotrze do Polski. W piątek odbędą się kwalifikacje na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle.