Skoki narciarskie – TCS: Kamil Stoch wiceliderem Turnieju po loteryjnym konkursie

Tak szalonego i loteryjnego konkursu Pucharu Świata w tym sezonie jeszcze nie było. Organizatorzy zawodów w Innsbrucku za wszelką ceną starali się przeprowadzić zaplanowany na dziś konkurs. Ostatecznie, skończyło się na jednej serii, której zwycięzcą został Daniel Andre Tande. Norweg został także nowym liderem cyklu. Kamil Stoch był czwarty.

Najwięcej emocji dziś dostarczyła nam wiadomość z serii próbnej. Kamil Stoch upadł w niej dość groźne na lewy bark. Chwilę później pojawiły się informacje o bólu uda, dlatego też start naszego zawodnika do końca stał pod dużym znakiem zapytania. Dwukrotny mistrz olimpijski po konsultacji z lekarzem zdecydował się na udział w konkursie. Sztab naszej kadry jednak przyznaje, że gdyby stawka zawodów była mniejsza Polak nie pojawiłby się na belce startowej. Stoch dopiero przejdzie dokładne badania, a w zawodach wystąpił dzięki silnym lekom przeciwbólowym.

Sam konkurs na słynnej Bergisel także budził sporo emocji i kontrowersji. Skoczkowie zmagali się z bardzo zmiennym i silnym wiatrem. Zmagania utrudniał także źle przygotowany zeskok. Ostatecznie druga seria zawodów została odwołana, a wyniki pierwszej są końcowymi.

Mimo upadku w treningu Stoch był dziś najlepszym z naszych skoczków. 29-latek uzyskał 120,5 m i bez problemu pokonał swojego bezpośredniego rywala w systemie KO – Stefana Krafta. Austriak, będący przed konkursem wiceliderem Turnieju, osiągnął 116 m i zajął odległe 18. miejsce. Polak dzięki dobrym notom za styl ukończył jednoseryjny konkurs na Bergisel na czwartej lokacie.

Bardzo dobrze z trudnymi warunkami poradził sobie także Maciej Kot. Zakopiańczyk wylądował na 121 m i zajął szóste miejsce. Tuż za nim znalazł się Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski odnotował taką samą odległość.

Triumfatorem konkursu w Innsbrucku został Daniel Andre Tande. Norweg poszybował na 128,5 m. Druga lokata należała do Roberta Johanssona. Rodak dzisiejszego zwycięzcy popisał się lotem na 133 m i odnotował tym samym swój najlepszy start w karierze. Skład podium na Bergisel uzupełnił Jewgienij Klimow. Reprezentant Rosji osiągnął 127 m, dzięki czemu po raz pierwszy w karierze znalazł się w pierwszej trójce konkursu PŚ.

Punkty zdobył dziś także Dawid Kubacki, który skoczył 115 m, co dało mu 17. lokatę. W tym samym miejscu wylądował, sklasyfikowany na 23. pozycji, Jan Ziobro. Słabiej poradził sobie Klemens Murańka.  22-latek uzyskał 108,5 m i był 41. O pechu może mówić Stefan Hula. Polak dwukrotnie był ściągany z belki, co wyraźnie go zdekoncentrowało, ponadto skakał w bardzo niekorzystnych warunkach. Doświadczony zawodnik osiągnął jedynie 100,5 m i ukończył zawody na 42. miejscu.

Kontrowersyjny konkurs w Innsbrucku zmienił sporo w klasyfikacji Turnieju. Nowym liderem cyklu został Daniel Andre Tande. Norweg ma zaledwie 1.7 pkt. przewagi nad drugim Kamilem Stochem. Na trzecie miejsce spadł Stefan Kraft. Austriak, który po dwóch konkursach był wiceliderem, ma już 16.6 pkt. straty do Norwega.

Zmiany zaszły także w klasyfikacji PŚ. Nowym liderem został dzisiejszy zwycięzca, który ma na koncie 632 pkt. Będący na drugim miejscu Domen Prevc traci do niego 36 pkt. Na trzecią lokatę awansował Kamil Stoch. Polak uzbierał 533 pkt.

Cieszy również klasyfikacja Pucharu Narodów, na której czele po raz pierwszy w historii jest Polska. Nasza reprezentacja ma na koncie 1796 pkt. Drugie miejsce, ze stratą 6 pkt. zajmuje Austria.

Finałowe zawody Turnieju Czterech Skoczni już w piątek w Bischofshofen. Jutro o 16:45 odbędą się kwalifikacje.