Skoki narciarskie – TCS: Kapitalne skoki Stocha, Polak nowym liderem Turnieju!

Podopieczni Stefana Horngachera nie mogli lepiej rozpocząć 2017 roku! Polacy zaprezentowali świetną formę na skoczni HS-140 w Garmisch-Partenkirchen. W czołowej „10” znalazło się trzech naszych zawodników. Najwyżej sklasyfikowany został Kamil Stoch, który zajął drugie miejsce i został liderem Turnieju Czterech Skoczni.

Znakomicie otworzyli nowy rok nasi skoczkowie. W pierwszej „10” konkursu w Garmisch-Partenkirchen uplasowało się aż trzech Polaków. Rewelacyjną formę prezentował dziś Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski w pierwszej serii mierzył się w parze z Markusem Eisenbichlerem. Niemiec poszybował na 136,5 m, a Kamil lądował metr bliżej i do finału awansował jako pierwszy „szczęśliwy przegrany”, zajmując piątą lokatę. W drugiej serii Polak popisał się fenomenalnym lotem na 143 m, co jest wynikiem zaledwie 0,5 m gorszym od rekordu obiektu w Ga-Pa. Świetna próba pozwoliła mu na awans na drugie miejsce w noworocznym konkursie. Zwycięzcą zawodów został Daniel Andre Tande. Norweg poszybował na 138 i 142 m i wyprzedził naszego zawodnika o 3.2 pkt. Na najniższym stopniu podium znalazł się Stefan Kraft. Austriak osiągnął 137 i 140 m.

Bardzo dobrze spisał się także Piotr Żyła. 29-latek dwukrotnie lądował dziś na 137 metrze i zajął szóste miejsce. Tuż za nim sklasyfikowany został Maciej Kot. Zakopiańczyk zanotował 135,5 i 135 m. Bardzo równą i dobrą formę pokazał także Stefan Hula. Doświadczony reprezentant Polski uzyskał 131 i 131,5 m, co dało mu 16.  miejsce.

Punkty zdobył również Dawid Kubacki. Drużynowy medalista z Val di Fiemme osiągnął 128,5 i 132 m i zakończył noworoczne zmagania na 20.  lokacie.

Do finałowej serii nie awansował Jan Ziobro. Polak uzyskał 123 m i nie był w stanie nawiązać walki ze Stephanem Leyhe, który wylądował na 135,5 metrze.

Świetny start Kamila Stocha w dzisiejszym konkursie dał Polakowi pozycję lidera Turnieju Czterech Skoczni. Nasz zawodnik ma na swoim koncie 591.2 pkt. Będący na drugiej pozycji Stefan Kraft traci do Kamila 0.8 pkt. Na piątej lokacie sklasyfikowany jest Piotr Żyła.

Noworoczny konkurs w Ga-Pa zakończył „niemiecką” część Turnieju Czterech Skoczni. Już jutro skoczkowie przeniosą się do Innsbrucka, gdzie we wtorek wezmą udział w kwalifikacjach do środowych zawodów na słynnej Bergisel.

1. TANDE Daniel Andre NOR 138 m 142 m 289.2 pkt.
2. STOCH Kamil POL 135,5 m 143 m 286.0 pkt.