Skrodzki wywalczył kwalifikację!

Szablista Adam Skrodzki wywalczył olimpijską kwalifikację podczas rozgrywanego w Bratysławie Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego w szermierce. W decydującym o zdobyciu paszportu do Londynu pojedynku Polak pokonał Hiszpana Jaimie Martiego. Sztuka ta nie udała się Radosławowi Glonkowi, który odpadł w ćwierćfinale turnieju florecistów.

Zapis relacji LIVE TUTAJ

Nasz szablista od początku turnieju prezentował się znakomicie. Wygrał większość spotkań w fazie grupowej. W fazie eliminacji bezpośrednich w 1/8 finału miał wolny los. W ćwierćfinale zmierzył się z Austriakiem Nikolaiem Nikolicem. Dominacja Polaka w tym pojedynku nie była zagrożona. Skrodzki był szybszym, po prostu lepszym szablistą. Wygrał 15:7 i do upragnionego awansu brakowało mu jedenie jednego wygranego meczu. Tyle, że na drodze stawał mu dobry Hiszpan – Jaime Marti – rozstawiony w turnieju z numerem 1. To była trudna potyczka, długi czas bardzo wyrównana. Ale w samej końcówce więcej zimnej krwi zachował Polak i wygrał 15:11. Awans na Igrzyska, którego się po cichu spodziewaliśmy stał się faktem. Drugą kwalifikację zdobył Dmytro Boyko z Ukrainy.

O awans w gronie florecistów ubiegał się Radosław Glonek. Dziwiła nas ta nominacja, bo jest w Polsce co najmniej dwóch lepszych specjalistów od floretu. Już pojedynki grupowe nie wróżyły nic dobrego. Polak wyggrał 3 mecze, przegrał dwa. Ale jego przeciwnikami byli reprezentanci szermierczej "drugiej ligi". W 1/8 finłu Glonek uporał się z niemałym trudem z Turkiem Babaoglu 15:12. W kolejnej rundzie przeciwnikiem Radka był Maor Hatoel z Izraela. Glonek walczył naprawdę ambitnie i dobrze, to był bardzo emocjonujący, zacięty mecz. Ale naszemu zawodnikowi po prostu zabrakło umiejętności. Przegrana 13:14 oznaczała pożegnanie z marzeniami o starcie w Londynie. Kwalifikacje we florecie zdobyli Bojan Jovanovic z Chorwacji oraz Radu Daraban z Rumunii.

Rywalizowały też dziś szablistki. Polki nie startowały, bo jedną jedyną kwalifikację w tej broni zdobyła Aleksandra Socha. Dziś stawkę europejskich kwalifikantem uzupełniły dwie najwyżej rozstawione w turnieju zawodniczki: Węgierka Emese Szasz oraz Francuzka Laura Flessel – Colovic.

Jutro jeszcze jedna – ostatnia już – szansa na powiększenie szermierczej reprezentacji Polski w Londynie. W turnieju szpadzistów wystartuje Radosław Zawrotniak.

Zapraszamy na relację LIVE z jego zmagań.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password