Snowboard – Puchar Świata: Ostatni cross w sezonie dla Bankes i Vaultiera

Ostatnim przystankiem dla snowboardzistów specjalizujących się w crossie jest szwajcarski Veysonnaz. Dziś odbyły zawody się indywidualne, w których najlepsi okazali się reprezentanci Francji Charlotte Bankes i Pierre Vaultier. Na starcie głównych zawodów stanęli też Zuzanna Smykała i Mateusz Ligocki, którzy pomyślnie przeszli przez kwalifikacje. 

Zuzanna Smykała awansowała do ćwierćfinałów z 20. miejsca. Mateusz Ligocki zakwalifikował się z 48. pozycji, czyli ostatniego miejsca dającego awans.

Właśnie Ligocki zainaugurował dzisiejsze zmagania. Polak rywalizował w pierwszym wyścigu 1/8 finału z Hiszpanem Lucasem Eguibraem, Austriakiem Julianem Lueftnerem, Włochem Lorenzo Sommarivą, Andorczykiem Lluisem Marinem Tarrochem i Finem Antonem Lindforsem. Nasz reprezentant został na starcie i próbując nadrobić straty, zaryzykował wydłużając skok i niestety się przewrócił. Ostatecznie Ligocki dojechał na piątej pozycji, bo wyprzedził jeszcze Fina, który także zaliczył upadek. Do kolejnej fazy zmagań awansowali Eguibar. Lueftner i Sommariva.

Finał był niezwykle emocjonujący, bowiem o końcowe zwycięstwo rywalizowali praktycznie wszyscy faworyci (oprócz Baumgartnera, który wygrał mały finał), a dodatkowo gra toczyła się też o wygraną w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Ostatecznie triumfował  w niej Pierre Vaultier, który zwyciężył także w dzisiejszych zmaganiach. Liderujący w PŚ Omar Visintin został na samym starcie i chcąc gonić zaryzykował długim skokiem, który zakończył się upadkiem. Upadek zaliczył też Eguibar i w tej sytuacji było pewne, że to Francuz zdobędzie PŚ. Tuż za Vaultierem  do mety dojechali Alex Deibold i Alex Pullin.

Zuzanna Smykała zaprezentowała się w drugim ćwierćfinale. Podobno jak Ligocki, zaliczyła upadek we wcześniej fazie zmagań i zajęła w swoim wyścigu ostatnie miejsce. Do półfinałów z tego biegu awansowały Francuzki Chloe Trespeuch, i Nelly Moene Locooz oraz Kanadyjka Carie Brenneman.

W finale także oglądaliśmy rywalizację o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ pomiędzy Evą Samkovą i Michelą Moioli. Jednak to Czeszka mogła się cieszyć z końcowego triumfu, zajmując w dzisiejszych zmaganiach drugie miejsce. Wygrała Charlotte Bankes, a na najniższym stopniu podium stanęła Włoszka Moioli.

Jutro odbędzie się drużynowy snowboardcross.

Wyniki snowboardcrossu kobiet:

1. Charlotte Bankes (CZE)
2. Eva Samkova (CZE)
3. Michela Moioli (ITA)
4. Chloe Trespeuch (FRA)
5. Alexandra Jekova (BUL)
6. Nelly Moenne Loccoz (FRA)
23. Zuzanna Smykała (POL)

Wyniki snowboardcrossu mężczyzn:

1. Pierre Vaultier (FRA)
2. Alex Deibold (USA)
3, Alex Pullin (AUS)
4. Kevin Hill (CAN)
5. Omar Visintin (ITA)
6. Lucas Eguibar (ESP)
40. Mateusz Ligocki (POL)

Klasyfikacja generalna PŚ kobiet:

1. Eva Samkova (CZE) 5170 pkt
2. Michela Moioli (ITA) 4490 pkt
3. Belle Brockhoff (AUS) 4060 pkt
4. Chloe Trespeuch (FRA) 3740 pkt
26. Zuzanna Smykała (POL) 430 pkt

Klasyfikacja generalna PŚ mężczyzn:

1. Pierre Vaultier (FRA) 4450 pkt
2. Omar Visintin (ITA) 3920 pkt
3. Alessandro Haemmerle (AUT) 3404,60 pkt
4. Alex Pullin (AUS) 3390 pkt
52. Mateusz Ligocki (POL) 127,20 pkt

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password