Soczi 2014 – 42 sportowców stawi się na przesłuchanie

Począwszy od dnia 22. stycznia Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) rozpocznie serię przesłuchań sportowców zawieszonych za stosowanie dopingu podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. 42 rosyjskich sportowców oficjalnie potwierdziło swój udział. 

CAS chce zakończyć śledztwo i wydać wyrok w każdym z wytoczonych procesów przed 31 stycznia br., to jest na dziewięć dni przed rozpoczęciem Igrzysk w Pjongczeng. Równocześnie postępowanie nie będzie mieć wpływu na składanie przez pozostałych zawodników zgłoszeń o udziale w Igrzyskach.

Ostatecznie 43 z 46 oskarżonych rosyjskich sportowców zostało dożywotnio zdyskwalifikowanych z udziału w igrzyskach olimpijskich, a zdobyte w Soczi medale zostały im odebrane decyzją MKOl. Spośród nich jedynie Maxim Belugin, bobsleista, który w 2014 roku wystartował w dwójce i czwórce (obie zajęły czwarte miejsce), nie ma zamiaru stawić się przed Sądem. Uniewinnieni za to zostali łyżwiarka figurowa Adelina Sotnikowa, hokeistka Anna Szohina i łyżwiarz szybki Denis Juskow.

Wciąż nie jest wiadome, czy na przesłuchaniu pojawi się również Grigori Rodczenkow, ówczesny dyrektor moskiewskiego laboratorium antydopingowego, który pełnił rolę informatora MKOl. Rodczenkow, aktualnie przebywający w USA i objęty programem ochrony świadków, nie złożył dotychczas zeznań osobiście, a jedynie przesyłał Komisji pisemne oświadczenia. Dzięki dostarczonym przez niego dowodom MKOl podjął decyzję o dopuszczeniu części sportowców do udziału w Pjongczang 2018 jako neutralnych „Sportowców z Rosji”.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password