Strzelectwo: Nowe konkurencje w programie olimpijskim?

Międzynarodowa Federacja Sportów Strzeleckich (ISSF) zarekomendowała włączenie do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio trzech nowych konkurencji – mieszanych konkursów drużynowych w pistolecie pneumatycznym, karabinie pneumatycznym i trapie.

Zmiany w programie olimpijskim są związane z wprowadzeniem przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski tzw. Agendy 2020. Dokument zakłada nie tylko zwiększanie medialności sportów olimpijskich, ale także wymusza na poszczególnych związkach sportowych zrównanie ilości konkurencji kobiecych i męskich.

Przed zadaniem wprowadzenia parytetów płci stanęła m.in. Międzynarodowa Federacja Sportów Strzeleckich. Aby zrównać ilość konkurencji dla kobiet i mężczyzn federacja zdecydowała się na wprowadzenie do programu igrzysk w 2020 roku trzech nowych konkurencji – mieszanych konkursów drużynowych w pistolecie pneumatycznym, karabinie pneumatycznym i trapie. Tego typu konkurencje były już rozgrywane i testowane podczas Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Nankinie (2014), Igrzysk Europejskich w Baku (2015), a także na mistrzostwach świata i Europy juniorów.

Jednocześnie z olimpijskiego kalendarza zniknąć muszą trzy dotychczas rozgrywane konkurencje. Po dogłębnej analizie poziomu sportowego i popularności konkurencji specjalna komisja postanowiła o usunięciu z programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio podwójnego trapu, karabinu 50 m leżąc i pistoletu 50 m.

Usunięcie trzech konkurencji męskich i dodanie trzech mieszanych pozwoliłoby na zrównanie ilości konkurencji damskich i męskich (6) oraz zrównanie ilości konkurencji w poszczególnych broniach (3 w karabinie, 3 w pistolecie). Takie rozwiązanie zaowocowałoby także faktem, że zarówno strzelcy jak i strzelczynie walczyliby o olimpijskie medale w tych samych konkurencjach.

Propozycje złożone przez ISSF zostaną teraz rozpatrzone przez MKOl, który do września tego roku podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password