Strzelectwo – PŚ: Pierwszy dzień zmagań bez sukcesów

Bez sukcesów pierwszy dzień zmagań w zawodach strzeleckiego Pucharu Świata w Monachium zakończyli nasi reprezentanci. Specjaliści od karabinu pneumatycznego odpadli już na etapie kwalifikacji.

Słabo w konkurencji karabinu pneumatycznego spisało się troje naszych reprezentantów. Najwyżej, na 54. lokacie kwalifikacje zakończył Tomasz Bartnik, który uzyskał wynik 623,1 pkt. 65. miejsce zajął Rafał Łukaszyk (621,3 pkt), natomiast 98. był Maciej Wojtasiak (614,9 pkt). Rundę kwalifikacyjną wygrał brązowy medalista mistrzostw świata z 2014, Białorusin Witalij Bubnowicz (630,2 pkt). W finale musiał on jednak uznać wyższość dwóch Rosjan – Segieja Kamieńskiego i Władymira Maślennikowa. Ten pierwszy w finale rezultatem 250,9 pobił rekord świata.

W tej samej konkurencji rywalizowały dziś panie i tutaj także Polki nie popisały się najlepszymi rezultatami. Na 57. pozycji sklasyfikowana została Katarzyna Komorowska z rezultatem 413,5 pkt, 74. miejsce zajęła Karolina Kowalczyk (411,8 pkt), natomiast 79. była Paula Wrońska (411,2 pkt). Kwalifikacje padły łupem Serbki Andrei Arsović, która uzyskała bardzo wysoki wynik 420,8 pkt. Finał rządził się jednak swoimi prawami i zawodniczka z Bałkanów jako druga odpadła z walki o medale. Sensacją dnia była natomiast 24-letnia Rumunka Laura Georgeta Ilie, która wygrała całe zawody, pokonując Czeszkę Gabrielę Vognarovą i Irankę Sadeghian Arminę. Co warte uwagi wszystkie medalistki dzisiejszych zawodów po raz pierwszy karierze znalazły się w najlepszej ósemce Pucharu Świata.

W pozostałych konkurencjach rozegrano dopiero wstępne fazy zawodów. Trzy Polki stanęły na starcie strzelania precyzyjnego, czyli pierwszej części kwalifikacji w konkurencji pistoletu sportowego 25 m. Najlepiej zaprezentowała się Klaudia Breś, która w trzech seriach strzelała kolejno 96/100, 96/100 i 92/100 i z łącznym wynikiem 284 pkt plasuje się na 36. lokacie. Joanna Tomala sklasyfikowana jest na 68. miejscu (280 pkt), a 80. jest Marta Barszczak (277 pkt). Liderką na półmetku strzelań jest Ukrainka Ołena Kostewycz, która w trzystu strzałach pomyliła się tylko pięciokrotnie. Jutro dokończenie rywalizacji – runda szybka i finały.

Z racji zbyt dużej liczby zgłoszeń w porównaniu do liczby stanowisk strzeleckich organizatorzy zawodów zmuszeni byli przeprowadzić dodatkowe eliminacje w pistolecie dowolnym 50 m mężczyzn. W drugiej grupie eliminacyjnej Szymon Wojtyna zajął 28. miejsce z wynikiem 536 pkt, natomiast w pierwszej Wojciech Knapik uplasował się na 31. lokacie (534 pkt), a Jerzy Pietrzak był 41. (525 pkt). Do kwalifikacji awansować udało się Wojtyni i Knapikowi.

Kilkoro reprezentantów Polski rywalizowało poza konkurencją, walcząc w tzw. MQS. W pistolecie sportowym pań dobrze zaprezentowała się Agata Nowak, która uzyskała 574 pkt – 286 za część precyzyjną i 288 za część szybką. Natalia Król wystrzelała natomiast 552 pkt. W pistolecie dowolnym rezultat 524 pkt uzyskał wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w strzelaniu do ruchomej tarczy, Łukasz Czapla. W konkurencji karabinu pneumatycznego Aneta Stankiewicz zanotowała wynik 415,9 pkt, natomiast wicemistrzyni olimpijska z Londynu, Sylwia Bogacka wystrzelała 414,6 pkt. Warto zauważyć, że obie nasze reprezentantki startujące poza konkurencją, uzyskały lepsze wyniki od Polek, które wystartowały w głównych zawodach.