Surfing – Mistrzostwa Świata Juniorów: podsumowanie

ISA World Junior Championship stały się historią. Naszych trzech młodych wilczków zyskało tam zapewne dobrą szkołę, pokazała także nasze miejsce w szeregu. Na japońskich plażach dominowały oczywiście nacje tradycyjnie kojarzone z rym sportem.

O dokonaniach naszych piszemy w osobnym artykule, warto tylko dodać, że w prowadzonej osobno klasyfikacji punktowej, gdzie sumowane są punkty zdobywane w zależności od zajętego miejsca zostaliśmy sklasyfikowani na 33 (na 41 krajów) pozycji. Nasze barwy reprezentowane były przez trzech chłopców: Maxa Michalewskiego, Adama Warchoła i Kubę Kuzię. Dwóch pierwszych startowało w obydwu kategoriach wiekowych (U16 i U18), Kuba Kuzia już tylko w U18.

Ewenementem w surfingu są zawodnicy w barwach Hawajów. Oczywiście jest to tylko stan w USA, jednak w tej dyscyplinie mają oni pozwolenie na reprezentowanie akurat tych barw. O tym jak jest to tam ważny jest to tam sport niech świadczy fakt, że tylko w jednym na pięć rozgrywanych finałów nie było przedstawiciela tej nacji. Całe zawody były rozgrywane ciekawym acz skomplikowanym systemem, w którym porażka nie zawsze oznaczała wyeliminowanie dzięki systemowi barażów, które pozwalały wrócić do głównej drabinki, kosztem większego wysiłku oczywiście.

U dziewczyn poniżej szestanstego roku życia w finale zameldowały się dwie Hawajki: Keala Tomoda Bannert oraz Gabriela Bryan. Obie dotarły do ostatecznej rozgrywki bez zbędnego wysiłku w repasażach. Stawkę uzupełniły Amerykanki: Alyssa Spencer i Samatha Sibley (obie do rund dodatkowych wpadły w ich późniejszym etapie). W pojedynku nacji lepsze okazały się przedstawicielki Wuja Sama: Spencer zajęła pierwsze, Sibley trzecie miejsce. Na podium rozdzieliła ich Tomoda – Bannert.

W starszej żeńskiej kategorii wiekowej podobnie jak w młodszej w finale znów mieliśmy dwie Hawajki: Brise Hennessy i Summer Macedo, ponadto Kostarykanka Leilani McGonagle i Amerykanka Kirra Pinkerton. Tutaj koalicja nie pozostawiła złudzeń rywalkom. Hennessy wygrała zdecydowanie, jej krajanka zajęła najniższy stopień podium. Co ciekawe tym razem to one musiały brnąć przez baraże, zgodnie bowiem odpadły w trzeciej rundzie. Kostarykanka zaliczyła najlepszy wynik dla swojej reprezentacji na tych mistrzostwach zdobywając srebrny medal.

Chłopcy poniżej szesnastego roku życia to kategoria, w której rok temu mieliśmy już Maxa Michalewskiego. W tym roku dołączył do niego opromieniony finałem Mistrzostw Polski Adam Warchoł. Niestety walka o medale nie imprez rangi światowej nie jest jeszcze w zasięgu Polaków, a o podium walczyli między sobą Japończycy Jon Azuchi i Keanu Kamiyama oraz Brazylijczyk Lucas Vicente i Amerykanin Taro Watanabe. W ostatniej rozgrywce powtórzył się skład z ostatniej rundy, z której dwóch przegranych do finału dostało się znów przez baraż. Złotem cieszył się jednak znów uczestnik repasażu Jin Azuchi, drugi był Taro Watanabe, trzeci rodak zwycięzcy Kamiyama.

Finał starszych chłopców okazał się najbardziej zróżnicowanym pod względem narodowościowym. Tutaj na starcie stanęli Hawajczyk Cody Young, Australijczyk Dylan Moffat, Amerykanin Noah Hill i Argentyńczyk Ignacio Gundesen. To ten ostatni, mimo perypetii we wcześniejszych zmaganiach z falami został zwyciezcą wyprzedzając kolejno reprezentantów USA i Hawajów. Polacy, podobnie jak w U16: bez sukcesów.

W zawodach drużynowych pod nazwą Aloha Cup do walki stanęło osiem reprezentacji. Niespodziewanie już w półfinale odpadli Amerykanie, a w pierwszej czwórce znaleźli się nie osiągający w Japonii sukcesów indywidualnych Francuzi oraz gospodarze, Kostarykańczycy i Hawajczycy. Ku uciesze publiczności zwyciężyli Azjaci przed faworyzowanymi Hawajczykami i Francuzami.

ISA World Junior Surfing Championship, wyniki:    

Dziewczęta, U-16 

 1. Alyssa Spencer (USA)
 2. Keala Tomoda – Bannert (Hawaje)
 3. Samantha Sibley (USA)
 4. Gabriela Bryan (Hawaje)

Dziewczęta, U-18

 1. Brisa Hennessy (Hawaje)
 2. Leilani McGonagle (Kostaryka)
 3. Summer Macedo (Hawaje)
 4. Kirra Pinkerton (USA)

Chłopcy U-16

 1. Jon Azuchi (Japonia)
 2. Taro Watanabe (USA)
 3. Keanu Kamiyama (Japonia)
 4. Lucas Vicente (Brazylia)

Chłopcy U-18

 1. Ignacio Gundesen (Argentyna)
 2. Noah Hill (USA)
 3. Cody Young (Hawaje)
 4. Dylan Moffat (Australia)

ISA Aloha CUP

 1. Japonia
 2. Hawaje
 3. Francja
 4. Kostaryka

Klasyfikacja punktowa:

 1. USA 7003
 2. Hawaje 6740
 3. Japonia 6286
 4. Australia 5691
 5. Francja 5588

… 33. POLSKA 615

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password