Szablistki 5. na Mistrzostwach Świata

Dziś w Kijowie rozgrywany jest turniej drużynowy w szabli kobiet w ramach Mistrzostw Świata w szermierce. Jest to niejako uzupełnienie Igrzysk Olimpijskich – w Londynie ta konkurencja nie będzie rozgrywana, są to więc z pewnością najważniejsze w roku zawody w tej broni. Nasze reprezentantki zajęły w nich dobre, 5. miejsce..

W pierwszym meczu (1/8 finału) Polki zmierzyly się z Azerbejdżanem. Polki wygrały 45:37, ale początek meczu był bardzo wyrównany. Od stanu 20:18 Polki zaczęły stopniowo powiększać przewagę i spokojnie awansowały do ćwierćfinału. Martwi nieco postawa Aleksandry Sochy, która w swych pojedynkach zanotowała bilans 15:16. na szczęście na wysokości zadania stanęły Katarzyna Kędziora i Bogna Jóźwiak.

Inne mecze 1/8 finalu: Niemcy – Węgry 45:40, Chiny – Hongkong 45:31, Kazachstan – Włochy 37:45, USA – Białoruś 45:31, Wielka Brytania – Francja 34:45.

W ćwierćfinale na Polki czekały gospodynie turnieju – Ukrainki. To będzie bardzo trudny pojedynek dla Polek – tak przewidywaliśmy i mieliśmy rację. W składzie Polek nastąpiła zmiana – zamiast Katarzyny Kędziory zobaczyliśmy Irenę Więckowską. Ukrainki dowodzone przez znakomitą Olgę Kharlan prowadziły, choć nieznacznie od początku walki. Dwoma – trzema trafieniami, ale jednak. Nadal nierewelacyjnie spisywała się nasza przyszła olimpijka Aleksandra Socha. Ostatecznie Polki przegrały 40:45 i pozostała im walka o miejsca 5-8. Szkoda.

Inne pary ćwierćfinałowe: Rosja – Niemcy 45:32, Chiny – Włochy 21:45, USA – Francja 45:42.

W pierwszym spotkaniu o miejsca 5-8. rywalkami Polek były Francuzki. Trener reprezentacji wrócił do zwycięskiego skladu z pierwszego meczu z Azerbejdżanem. I przyniosło to dobre efekty. Po bardzo zaciętym spotkaniu Polki okazały się lepsze w stosunku 45:42 i w nagrodę powalczą o 5. lokatę Mistrzostw Świata z Niemkami, które pokonały bez trudu Chiny 45:32. W polskiej drużynie z dobrej strony tym razem pokazała się Aleksandra Socha.

W meczu o 5. pozycję na świecie Polki po bardzo dobrym spotkaniu pokonały renomowane Niemki 45:32. Przewaga Polek walczących w składzie Socha, Jóźwiak, Kędziora nie podlegała dyskusji. Szkoda tego przegranego nieznacznie pojedynku z Ukrainkami. Ale 5. lokatę uznać należy za przyzwoitą. 

W spotkaniu o brązowy medal Amerykanki uporały się z Włoszkami 45:36. Tymczasem w spotkaniu o złoty medal walczyły ze sobą Rosjanki (45:38 z Włochami w pólfinale) i Ukrainki (45:41 z USA). Po niezwykle zaciętym i emocjonującym spotkaniu, lepsze o zaledwie jedno trafienie okazały się Rosjanki – wygrywając 45:44.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1. Rosja

2. Ukraina

3. USA

4. Włochy

5. Polska

6. Niemcy

7. Francja

8. Chiny

9. Węgry

10. Azerbejdżan

11. Kazachstan

12. Wielka Brytania

13. Hongkong

14. Białoruś