Szermiercza dogrywka o IO – zapowiedź

Najbliższych kilka dni zamknie kwestię olimpijskich kwalifikacji w szermierce. Na całym świecie, we wszystkich strefach kontynentalnych zostaną rozegrane turnieje kwalifikacyjne, na których rozdane zostaną ostatnie indywidualne przepustki do Londynu we wszystkich broniach.

Dla przypomnienia w broniach, w których na Igrzyskach nie będą rozgrywane turnieje drużynowe (szpada mężczyzn i szabla kobiet) do zdobycia zostało jeszcze po 10 miejsc (dla Europy 4, Azji i Oceanii 3, Ameryki 2, Afryka 1). Natomiast w broniach, w których rozgrywany będzie w Londynie turniej drużynowy rozdanych zostanie 5 miejsc (Europa 2, Azja i Oceania, Ameryki, Afryka – po 1). Zasadą jest, że kwalifikacji nie może zdobyć przedstawiciel państwa, które w danej broni ma już zakwalifikowanego choćby jednego zawodnika.

Lista aktualnie zakwalifikowanych na igrzyska szermierzy jest TUTAJ.

Nas najbardziej interesują oczywiście zawody, które odbędą się w Bratysławie – tam o olimpijskie nominacje powalczą Europejczycy. Oto program turnieju:

Sobota 21 kwietnia: 9:00 floret mężczyzn (2 kwalifikacje); 13:00 szabla mężczyzn (2); 16:00 szpada kobiet (2)

Niedziela 22 kwietnia: 9:00 szpada mężczyzn (4); 14:00 szabla kobiet (4); 15:00 floret kobiet (2)

Polskich kibiców interesowały będą jedynie turnieje męskie. Na igrzyska zakwalifikowała się już Aleksandra Socha w szabli, Magdalena Piekarska w szpadzie oraz drużyna florecistek. Tym samym Polska nie ma już prawa wystawienia pań w Bratysławie.

Reprezentować nas będą zatem w Bratysławie:

Radosław Zawrotniak – szpadzista. Spodziewamy się po nim awansu. Niczego innego. Po pierwsze dlatego, że zajmuje 21. miejsce w rankingu FIE i bardzo niewielu punktów zabrakło mu do awansu z rankingu. Po drugie prezentuje ostatnio dość dobrą, stabilną formę. Był też najlepszy w drużynie, która w ubiegłym tygodniu zajęła 8. miejsce w drużynowych Mistrzostwach Świata w Kijowie. W tym roku w zawodach Pucharu Świata zajmował miejsca: 3., 15., 87. i 29. Do awansu na Igrzyska wystarczy mu awans do półfinału. Zawrotniak jest rozstawiony w turnieju z numerem 2. Wyżej notowany jest jedynie Dmitrij Karuczenko z Ukrainy. Groźni mogą być też Pawel Sukhov z Rosji i Jiri Beran z Czech. W Bratysławie wystartuje 29 szpadzistów.

Adam Skrodzki – szablista. Pan Adam zajmuje odległe 40. miejsce w rankingu FIE. I gdyby patrzeć na ranking i na ogólną kondycję męskiej szabli w Polsce, to szanse na olimpijską kwalifikację należałoby uznać za iluzoryczne. Tyle że na ostatnich zawodach Pucharu Świata Polak walczył znakomicie i zajął 3. lokatę. Gdyby przez ten blisko miesiąc utrzymał formę z Moskwy, to moglibyśmy być świadkami miłej niespodzianki. Do kwalifikacji potrzeba awansu do ścisłego finału w Bratysławie. O kwalifikację walczyć będzie 16 szablistów. Wśród nich Skrodzki jest trzecim najwyżej klasyfikowanym zawodnikiem – wyprzedzają go w rankingu jedynie Jaime Marti z Hiszpanii i Seppe van Holsbeke z Belgii. Groźny też będzie Dmytro Boyko z Ukrainy.

Radosław Glonek – florecista. Wysłanie do Bratysławy tego właśnie zawodnika to kontrowersyjna decyzja Polskiego Związku Szermierczego. Zajmuje w rankingu 64. pozycję, w tym roku w Pucharach Świata był 132., 29., 64., 32. W rankingu z Polaków wyżej notowani są aż trzej floreciści: Marcin Zawada, Paweł Kawięcki i Leszek Rajski. Zobaczymy jak poradzi sobie Glonek w Bratysławie, ale tu na olimpijski bilet szanse są chyba najmniejsze. Wśród zgłoszonych do zawodów florecistów Glonek ma numer rozstawienia dopiero 6. Wystartuje 19 zawodników.

Kwalifikacje afrykańskie odbędą się w Casablance już w czwartek 19 kwietnia. Tego dnia odbędą się turnieje we wszystkich broniach. Finały, którą wyłonią po jednym olimpijczyku w każdej z sześciu konkurencji od 18:30 naszego czasu. Bezpośrednio po zakończeniu zmagań o kwalifikacje olimpijskie, 20 kwietnia rozpoczną się w Casablance Mistrzostwa Afryki w szermierce, w których wezmą udział także zawodnicy już wcześniej zakwalifikowani na Igrzyska. Jak już wspomnieliśmy Afrykanie walczą łącznie o 6 przepustek – po jednej w każdej broni.

Kwalifikacje amerykańskie odbędą się w Chile – w Santiago. W sobotę 21 kwietnia powalczą szpadziści, florecistki i szabliści, zaś w niedzielę szpadzistki, floreciści i szablistki. Zawody będą się odbywały głęboką nocą polskiego czasu. W Santiago do zdobycia przedstawiciele obu Ameryk powalczą o 10 miejsc w samolocie lecącym do Londynu.

Azjaci i przedstawiciele Oceanii spotykają się w japońskiej Wakayamie. W piątek 20 kwietnia o udział w Igrzyskach ubiegać się będą florecistki, szabliści i szpadzistki, zaś w sobotę 21 kwietnia floreciści, szablistki i szpadzistki. W kolejnych dniach (22-27 kwiecień) w Wakayamie odbędą się Mistrzostwa Azji, zaś w weekend 28-29 kwietnia zawody Pucharu Świata we florecie mężczyzn – Prince Takamado Trophy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password