Szermierczy przegląd – felieton Magdy Piekarskiej

Jesienno-zimowa aura za oknem, czasem deszcz popada, ale nie narzekam, bo patrzę sobie przez MOJE, a nie hotelowe okno. Pierwszy wolny weekend w domu i nie wiedzialam jak się w tej sytuacji odnaleźć… Co zrobić z tym nadmiarem wolnego czasu? Najlepiej było wykorzystać go dla bliskich, którzy w ostatnim czasie, przez moje liczne wyjazdy,  zostali  zepchnięci na boczny tor.

Tak się składa, że właśnie wczoraj wypadały moje urodziny, a zatem powodów do wspólnego świętowania nie brakowało. To już moja ostatnia „dwudziestka”, ale nie martwcie się, nie będzie tu żadnych wspominek. Napiszę krótko. Zapewniam, że metryka nie ma nic wspólnego z tym, jak się człowiek czuje. A jeśli dodać do tego magiczne, „konserwujące” właściwości sportu, to nawet nie wyglądam na swoje lata (śmiech). Żarty na bok. Prawda jest taka, że jestem coraz starsza, a wraz z wiekiem rośnie doświadczenie, które tak bardzo jest pożądane w naszej dyscyplinie sportu. Nie zwalniam obrotów. Wręcz przeciwnie. Czuję się coraz silniejsza, a kolejne starty pokazują, że zmierzam w dobrym kierunku. Jeszcze młodzież trochę poczeka, aż się Piekarska „skończy”, a tymczasem mam dla Was kilka newsów z plansz szermierczych.

Tydzień temu odbył się puchar Polski w szpadzie kobiet i mężczyzn. Myślę, że 2. miejsce na otwarcie sezonu, to całkiem niezły wynik, choć oczywiście życzyłam sobie wygranej. W finale po raz kolejny pokonała mnie Renia Knapik- Miazga, ale nie zniechęcam się. Przyjdzie taki dzień, że się zrewanżuję. Na najniższym stopniu podium stanęły: Jagoda Zagała i Basia Rutz. W rywalizacji szpadzistów najlepszy okazał się Filip Broniszewski, który w finale pokonał Mateusza Nycza. Na najniższym stopniu podium stanęli: Radek Zawrotniak i Feliks Fraś.Tym samym pierwszy turniej z cyklu pucharu Polski przeszedł już do historii, a ja koncentruję się na tym, by wygrywać jak  najwięcej.

Najbliższa okazja ku temu, by stanąć na najwyższym stopniu krajowego podium będzie już w drugiej połowie grudnia, ale przede mną jeszcze większe wyzwanie. Już w przyszły czwartek wylatuje do Dauhy na kolejny już puchar świata. Tym razem będziemy rywalizować jedynie w turnieju indywidualnym, więc wszystkie siły mogę skoncentrować tylko na sobie. Przygotowania przebiegają zgodnie z planem, więc jestem spokojna o mój start. Start ważny, bo kolejny    z cyklu kwalifikacji do IO w Rio de Janeiro. Po ostatnich „32” w dwóch turniejach, mam apetyt na więcej, znacznie więcej. Trzymajcie więc kciuki za mnie i pozostałych polskich szermierzy, którzy wystartują w tym „mikołajkowym”, katarskim turnieju.

Z Kataru płynnym krokiem przechodzę do Turynu, bo właśnie tam, rywalizowali w ten weekend przedstawiciele floretu. Niestety nie jest dobrze. Spośród 11 florecistów, zaledwie jeden zdołał awansować do  turnieju głównego. Bartosz Cegielski, bo o nim mowa uległ niestety w 1/32 Włochowi Edoardo Luperi 4:15 i zajął 54. miejsce. Florecistki spisały się nieco lepiej od swoich kolegów. Spośród 10 zawodniczek do turnieju głównego zakwalifikowało się 5. Magda Knop i Julia Walczyk awansowały automatycznie po dobrze zakończonych eliminacjach grupowych. Ta pierwsza odpadła niestety w 1/16 turnieju po przegranej z Włoszką Elisą Vardarą 11/15, ta druga odpadła w 1/32 po przegranej z Rosjanką Leylą Pirievą. W 1/32 z turniejem pożegnały sie również siostry Łyczbińskie, a w 1/16 odpadła Gosia Wojtkowiak, która nie poradziła sobie z Włoszką Alice Volpi.

Na próżno szukać więc dobrego wyniku w międzynarodowych zmaganiach seniorów, ale w ten weekend odbywały się również turnieje z cyklu pucharu świata juniorów. Florecista Andrzej Rządkowski zajął 3. miejsce w Bratysławie, a drużyna szpadzistów (M.Bielec, W.Kolańczyk, D. Michalak i D. Marcol) zajęła 4. miejsce. Młodzieży można pogratulować również występów w kraju. W Katowicach odbył sie puchar Polski w szabli kobiet i mężczyzn. Wśród pań najlepsza była 22-letnia Karolina Walczak, a wśród panów triumfował 18-letni Krzysztof Kaczkowski. Podium w obu kategoriach uzupełnili: Bodzia Jóźwiak, Kasia Kędziora i Matylda Ostojska oraz Piotr Koniusz, Mikołaj Grzegorek i Adrian Stanisławski.

Kolejne zmagania szermierzy są więc za nami, a to dopiero początek sezonu. Co jeszcze pokażą zawodnicy? Co i czy w ogóle coś się zmieni? Tego dowiecie się z moich kolejnych felietonów. Stay tuned.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password