Szermierczy Puchar Świata powraca

Po kwietniowych emocjach związanych z Mistrzostwami Świata Juniorów, Drużynowymi Mistrzostwami Świata w szabli kobiet i szpadzie mężczyzn oraz po kończących kwalifikacje olimpijskie turniejach kwalifikacyjnych na wszystkich kontynentach szermierczy świat wraca do cyklu Pucharu Świata. W najbliższy weekend zaplanowano aż cztery turnieje, w których oczywiście zobaczymy Polaków. Turnieje te nie niosą aż takiego ciężaru gatunkowego, ale z zainteresowaniem przyglądać się będziemy startom przyszłych polskich olimpijczyków i ich głównym rywalom.

Szpadziści spotkają się w niemieckim Heidenheim. Już w piątek rozegrane zostaną eliminacje grupowe, w sobotę turniej indywidualny z udziałem 64 najlepszych szermierzy, zaś w niedzielę konkurencja drużynowa. Polskę będzie reprezentowało 9 zawodników. Prócz opromienionego olimpijskim awansem Radosława Zawrotniaka zobaczymy Michała Adamka, Filipa Broniszewskiego, Piotra Kruczka, Tomasza Motykę, Mateusza Nycza, Łukasza Rokosza, Michała Staszaka i Macieja Szumskiego. Liczymy oczywiście na dobry występ Radosława, ambitną walkę pozostałych oraz lepszy niż w Kijowie występ drużyny.

Podobny jak w Heidenheim program ma turniej Acropolis Cup w szabli mężczyzn. Najpierw piątkowe eliminacje grupowe, potem sobotni turniej główny, na zakończenie rywalizacja drużynowa. Na greckich planszach zobaczymy oczywiście olimpijczyka Adama Skrodzkiego, który prezentuje ostatnio znakomitą formę. Liczymy na kolejny dobry występ. Poza tym w greckiej stolicy zobaczymy walki Damiana Skubiszewskiego, Bartosza Koniusza, Macieja Regulewskiego, Marcina Koniusza, Michała Kosmana oraz Daniela Olejnika.

Do Marsylii wybierają się florecistki. Rozegrane tam zostaną tylko zawody indywidualne – w sobotę eliminacje grupowe, zaś w niedzielę eliminacje bezpośrednie. Dla florecistek to pierwsza okazja do walki o wejście do czteroosobowego składu reprezentacji, która poleci do Londynu (3 florecistki mogą wystartować indywidualnie, trzy drużynowo). W reprezentacji Polski zobaczymy w eliminacjach grupowych Karolinę Chlewińską, Martynę Synoradzką, Małgorzatę Wojtkowiak, Natalię Gołębiowską, Katarzynę Kryczało, Annę Rybicką, Martynę Jelińską. Sylwia Gruchała jest zwolniona z eliminacji grupowych – wystąpi dopiero w niedzielnym turnieju głównym.

Do dalekiej japońskiej Wakayamy wybiorą się floreciści. W mieście tym w ubiegły weekend rozgrywany był azjatycko – oceański turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich, cały kończący się tydzień toczyły się mistrzostwa Azji – na zakończenie zaplanowano zawody Pucharu Świata. W sobotę eliminacje bezpośrednie, w niedzielę turniej główny. Jak wiem, żadnemu z Polaków nie udało się zakwalifikować na Igrzyska, więc na zawody w Kraju Kwitnącej Wiśni patrzeć będziemy z najmniejszymi emocjami. Nie znamy też dokładnego składu reprezentacji Polski, wiemy że w Japonii na 100% zaprezentuje się Marcin Zawada.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password