Szermierka ME: Polska depresja

Niedziela była dniem, w którym polscy kibice szermierki mogli mieć nadzieję na dobre występy w mistrzostwach Europy naszych reprezentantów, bowiem na plansze w Montreux wyszli szpadziści i szablistki, wśród nich Ola Socha i Radek Zawrotniak, którzy niedawno stawali na podium pucharu świata. Niestety dziejesze występy Polaków, podobnie jak wczorajsze, mogły przyprawić o depresję.

Cała ósemka polskich zawodników przeszła eliminacje grupowe bez większych problemów, choć żadnemu z nich nie udało się ich ukończyć z kompletem zwycięstw. Problemy zacząły się wtedy, gdy porażka oznaczała odpadnięcie z turnieju. Nasi faworyci pożegnali się z marzeniami o medalu zaskakująco szybko. Aleksandra Socha po pierwszej wolnej rundzie wpadła na Francuzkę Cecillią Berder, z którą sobie kompletnie nie poradziła, o czym świadczy wynik 8:15. Radosław Zawrotniak też „rozstawił” się mało fortunnie, bo już w 1/32 finału trafił na Francuza Daniela Jerenta. Po bardzo emocjonującej walce nasz szpadzista opuścił jednak planszę ze spuszczoną głową, pokonany przez rywala jednym trafieniem.

Bogna Jóźwiak w pierwszej rundzie została rozgromiona przez Charlotte Lembach z Francji 15:6. Lembach potem dotarła aż do finału, w którym przegrała z obchodzącą jutro urodziny Rosjanką Sofię Vielikaią. Małgorzata Kozaczuk w pierwszej walce uległa 11:15 Rosjance Yulii Gavrilovej. Najlepiej poradziła sobie dziś mistrzyni Europy do lat 23, Angelika Wątor. Nasza młoda szablistka miała wolną pierwszą rundę, a potem pokonała Węgierkę Norę Garam 15:9. W walce o czołową ósemkę przegrała jednak z Włoszką Rossellą Gregorio, która w ćwierćfinale sprawiła sporą niespodziankę pokonując Olgę Kharlan i zapewniając sobie medal brązowy. Wątor sklasyfikowana została na wysokim, dziewiątym miejscu.

Krzysztof Mikołajczak w pierwszej rundzie bez kłopotu pokonał Izraelczyka Daniela Lisa 15:6, ale już w następnej przegrał z Francuzem Ronanem Gustinem. Mateusz Nycz już w pierwszej walce uległ Węgrowi Peterowi Somfai 11:15, w jego ślady poszedł Tomasz Motyka, który co prawda w 1/64 finału zwycięzył Estończyka Marno Allikę, jednak już w 1/32 finału musiał uznać wyższość Ukraińca Maksyma Khvorosta. Tytuł mistrzowski przypadł w udziale Francuzowi Gauthierowi Grumierowi, który w finale pokonał Maxa Heinzera ze Szwajcarii.

Wyniki:

Szabla kobiet:
1. Sofia Vieliaia (Rosja)
2. Charlotte Lembach (Francja)
3. Rossella Gregorio (Włochy) i Olena Voronina (Ukraina)
5. Olga Kharlan (Ukraina)
6. Bianca Pascu (Rumunia)
7. Irene Vecchi (Włochy)
8. Yana Egorian (Rosja)
… 9. Angelika Wątor, 19. Aleksandra Socha, 21. Małgorzata Kozaczuk, 28. Bogna Jóźwiak

Szpada mężczyzn:
1. Gauthier Grumier (Francja)
2. Max Heinzer (Szwajcaria)
3. Pavel Sukhov (Rosja) i Gabor Boczko (Węgry)
5. Maksym Khvorost (Ukraina)
6. Alexandre Blaszyck (Francja)
7. Ronan Gustin (Francja)
8. Daniel Jerent (Francja)
… 20. Krzysztof Mikołajczak, 37. Radosław Zawrotniak, 38. Mateusz Nycz, 60. Tomasz Motyka

Bartosz Szafran4863 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password