Szermierka – ME: Przyzwoite otwarcie florecistów

Dwa miejsca w czołowej „16” to dorobek polskich szermierzy w pierwszym dniu rozgrywanych w Tbilisi Mistrzostw Europy. Na planszach w Gruzji rywalizowały dziś szablistki i floreciści.

W walkach grupowych dobre występy zanotowali polscy floreciści, zwłaszcza Andrzej Rządkowski i Piotr Janda, którzy tylko raz schodzili z planszy pokonani. Cztery walki grupowe wygrał Leszek Rajski, a trzy Michał Siess.

Rajski turniej główny rozpoczął od zwycięstwa 15:12 nad Siessem. W drugiej rundzie poprzeczka poszybowała znacznie wyżej. Rywalem naszego florecisty był brązowy medalista MŚ’14 i wicemistrz olimpijski w drużynie, Enzo Lefort. Polak nie przestraszył się jednak wymagającego Francuza i po znakomitej walce wygrał 15:8. Drogę do ćwierćfinału zamknął jednak Rajskiemu Timur Safin, który rezultatem 15:9 wyeliminował Polaka w 1/8 finału. Dobrze walczył dziś także młody Andrzej Rządkowski. Wicemistrz olimpijski młodzieży w pierwszych walkach rozprawił się z  Turkiem Muhemmedem Cosgunem (15:6) i Marcusem Mepstedem z Wielkiej Brytanii (15:11). Niestety w trzeciej walce dnia Rządkowski uległ innemu Brytyjczykowi, broniącemu tytułu Jamesowi-Andrew Davisowi 8:15. W pierwszej rundzie po porażce 11:15 z Duńczykiem Thomasem Bergiem odpadł Piotr Janda.

W strefie medalowej znaleźli się przedstawiciele trzech krajów rządzących obecnie w europejskim i światowym florecie. Na etapie półfinałów Włoch Danielle Garozzo 15:9 pokonał swojego rodaka Giorgio Avolę, natomiast Rosjanin Safin 15:7 wygrał z Francuzem Jeremy Cadotem. Mistrzem Europy został ostatecznie Garozzo. Mistrz olimpijski z Rio pokonał Safina 15:12.

Wyniki:
1. Daniele Garozzo (Włochy)
2. Timur Safin (Rosja)
3. Jeremy Cadot (Francja)
3. Giorgio Avola (Włochy)
5. Peter Joppich (Niemcy)
6. James-Andrew Davis (Wielka Brytania)
7. Alexander Choupenitch (Czechy)
8. Richard Kruse (Wielka Brytania)

13. Andrzej Rządkowski, 15. Leszek Rajski, 33. Piotr Janda, 40. Michał Siess

O ile występ florecistów w kontekście dotychczasowych startów w tym sezonie należy uznać za całkiem udany, o tyle szablistki spisały się raczej poniżej oczekiwań. Już walki grupowe zwiastowały jednak niezbyt dobry start biało-czerwonych. Marta Puda wygrała co prawda pięć potyczek, ale Martyna Komisarczyk triumfowała tylko dwukrotnie, Małgorzata Kozaczuk trzykrotnie, natomiast Katarzyna Kędziora z kompletem porażek odpadła z rywalizacji już na tym etapie.

W pierwszej rundzie turnieju głównego Komisarczyk 8:15 przegrała z Waleriją Bolszakową z Rosji. Zawiodła dobrze spisująca się w tym sezonie Kozaczuk, która nie poradziła sobie z reprezentującą Niemcy Judith Kusian i poległa 12:15. Marta Puda w pierwszej rundzie miała wolny los, natomiast w drugiej 14:15 uległa Greczynce Theodorze Gkontourze.

Prawdziwą sensację sprawiła dziś Teodora Kakhiani. 23-letnia Gruzinka, która w światowym rankingu zajmuje 202 (!) lokatę, a do tej pory nigdy nie zameldowała się chociażby w czołowej „16” pucharu świata, mistrzostw świata czy mistrzostw Europy, niesiona dopingiem rodzimej publiczności walczyła fenomenalnie i w finale 15:8 pokonała Włoszkę Rossellę Gregorio. Brązowe medale dla Rumunki Bianki Pascu i Węgierki Lizy Pusztai.

Wyniki:
1. Teodora Kakhiani (Gruzja) 
2. Rossella Gregorio (Włochy)
3. Bianca Pascu (Rumunia)
3. Liza Pusztai (Węgry)
5. Anna Limbach (Niemcy)
6. Loreta Gulotta (Włochy)
7. Sofia Pożdniakowa (Rosja)
7. Cecilia Berder (Francja)

20. Marta Puda, 33. Małgorzata Kozaczuk, 36. Martyna Komisarczyk, 47. Katarzyna Kędziora

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password