Szermierka – ME U23: Aleksandra Zamachowska najlepsza w szpadzie

Aleksandra Zamachowska wywalczyła złoty medal na rozpoczętych dziś w Erewaniu mistrzostwach Europy do lat 23 w szermierce. Nasza szpadzistka pokonała w finale Włoszkę Robertę Marzani.

Polska szermierka szpadą kobiecą stoi w tym sezonie i basta, chciałoby się rzec. Większość ostatnich sukcesów polska szermierka notuje w tej właśnie broni i dziś, na początek mistrzostw naszego kontynentu w kategorii do 23 lat, znów mieliśmy wiele radości za sprawą szpadzistek. Już faza grupowa pokazała, że Polki mogą odegrać istotne role w całym turnieju. Pierwsze miejsce ex equo z Francuzką Coraline Vitalis zajęła Barbara Rutz. Czwarte miejsce zajęła Anna Mroszczak, dziesiąta była Karolina Mrochem, a jedenasta Aleksandra Zamachowska.

I to ona dostarczyła nam dziś najwięcej radości. W pierwszej rundzie miała wolny los, a potem pokonała 15:6 Ukrainkę Nikol Gavrielko i 15:12 Rosjankę Irinę Okhotnikovą. W ćwierćfinale w identycznym stosunku uporała się ze Szwajcarką Marion Emmenegger i awansowała do strefy medalowej. W półfinale Polka w znakomitym stylu rozprawiła się z Kolejną reprezentantką Szwajcarii, Kim Jasmin Buech – wynik 15:8 mówi wiele. W wielkim finale wyższość Zamachowskiej uznać musiała Włoszka Roberta Marzani. Po emocjonującej, wyrównanej walce Zamachowska wygrała 11:9.

Blisko medalu była też Barbara Rutz. Jako najlepsza w „grupach” w pierwszej rundzie miała wolny los. Następnie wygrała dwie walki – z Gruzinką Marią Zakirchenko 15:4 i Niemką Vanessą Riedmueller 15:10. W ćwierćfinale musiała jednak uznać wyższość przyszłej wicemistrzyni Europy. Marzani wygrała 15:12. Anna Mroszczak po wolnej pierwszej rundzie uległą w drugiej Rosjance Marii Obraztsovej. Karilina Mrochem natomiast uległą w 1/16 finału Kim Jsamin Buech.

1. Aleksandra Zamachowska
2. Roberta Marzani (Włochy)
3. Maria Obraztsova (Rosja) i Kim Jasmin Buech (Szwajcaria)

5. Barbara Rutz
18. Anna Mroszczak
21. Karolina Mrochem

Zdecydowanie gorzej poszło naszym szablistom. Już po rundzie grupowej z turniejem pożegnał się Mateusz Godlewski, który zanotował jedno zwycięstwo. Pozostałą trójka, to znaczy Karol Lademann, Jakub Jaskot i Krzysztof Kaczkowski awansowała do zasadniczej drabinki, tam jednak odpadła już po pierwszej walce. Kaczkowski przegrał 11:15 z Charlesem Colleau z Francji, Jaskot 7:15 z Bułgarem Ivanem Mandovem, a Lademann miał wolny los w pierwszej rundzie, w kolejnej uległ Ukraińcowi Bogdanowi Platonovowi 3:15.

Tytuł mistrzowski przypadł w udziale Włochowi Dario Cavaliere, który w finale pokonał Gruzina Nike Shengelie.

1. Dario Cavaliere (Włochy)
2. Nika Shengelia (Gruzja)
3. Dmitiy Danilenko (Rosja) i Baptitse Dubarry (Francja)

29. Karol Lademann
33. Jakub Jaskot
36. Krzysztof Kaczkowski
44. Mateusz Godlewski

Bartosz Szafran4907 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.