Szermierka – ME U23: Nieudany trzeci dzień mistrzostw

W trzecim dniu rozgrywanych w Erewaniu mistrzostw Europy U23 w szermierce indywidualnie rywalizowali floreciści i szablistki. W czołowej szesnastce znaleźli się Sylwia Matuszak i Andrzej Rządkowski.

Niestety już po rundzie grupowej z marzeniami o medalach pożegnały się dwie polskie szablistki. Zuzanna Cieślar i Marta Mazurek odnotowały po jednej wygranej, a to było za mało, by awansować do zasadniczej drabinki mistrzostw. Sylwia Matuszak i Karolina Kaleta walczyły lepiej i zobaczyliśmy je w rundzie pucharowej.

Matuszak zaczęła od wygranej 15:9 z Mołdawianką Natalią Bugaevski, ale w walce o ćwierćfinał przegrała 11:15 z Francuzką Michaelą Battiston. Kaleta przegrała w 1/16 finału z Włoszką Rebeccą Gargano 13:15. Mistrzynią Europy została Rosjanka Waleria Bolszakowa.

1. Waleria Bolszkowa (Rosja)
2. Eloisa Passaro (Włochy)
3. Iryna Schhukla (Turcja), Malina Vongsavady (Francja)

13. Sylwia Matuszak
28. Karolina Kaleta
34. Zuzanna Cieślar
35. Marta Mazurek

Nasi floreciści w komplecie przebrnęli eliminacje grupowe, choć zabrakło ich w czołowej dziesiątce tej fazy turnieju. Najlepiej zaprezentował się w niej Maciej Bem, który uzyskał 18. wynik. Siedemnastoletni zawodnik z Poznania wygrał cztery walki, jednak w fazie bezpośredniej nie powalczył zbyt długo. Brązowy medalista tegorocznych mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kategorii kadetów w pierwszej rundzie miał wolny los, a drugiej przegrał 5:15 z Białorusinem Uladzislauem Lahunou. Jego los podzielił Adrian Wojtkowiak, który w 1/16 przegrał z Francuzem Alexandre Sido. Bartosz Cegielski w pierwszej rundzie pokonał Szweda Svante Dahlina 15:10, lecz w kolejnej walce musiał uznać wyższość najlepszego w eliminacjach Rosjanina Alexandra Sirotkina.

Najdalej z naszych florecistów przeszedł Andrzej Rządkowski. Wrocławianin w pierwszej rundzie miał wolny los, a w drugiej pokonał Kurylovicha z Białorusi 15:8. W walce o ćwierćfinał mistrzostw pokonał go jednak Francuz Alexandre Ediri.

Złoty medal trafił do Kiriła Borodaczewa. Rosjanin znany już z występów zawodach Pucharu Świata w finale pokonał Francuza Rogera Walleranda.

1. Kirił Borodaczew (Rosja)
2. Roger Wallerand (Francja)
3. Aleksandr Sirotkin (R0sja), Uladzislau Lahunou (Białoruś)

15. Andrzej Rządkowski
21. Maciej Bem
26. Adrian Wojtkowiak
30. Bartosz Cegielski

Część indywidualną mistrzostw kończymy zatem z jednym złotym medalem szpadzistki Oli Zamachowskiej. Jutro i w czwartek turnieje drużynowe.

Bartosz Szafran4907 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.