Szermierka – MEJ: Julia Walczyk z brązem!

Wiele radości dostarczyły nam dziś polskie florecistki, rywalizujące w mistrzostwach Europy juniorów w Płowdiw. Najwięcej Julia Walczyk, która zdobyła brązowy medal. Do podium niewiele zabrakło też Renacie Tomczak i szpadziście Maciejowi Bielcowi.

Nasze młode florecistki w komplecie i bez większych kłopotów przebrnęły fazę grupową. Julia Chrzanowska jednak już po pierwszej walce w fazie pucharowej zakończyła karierę w mistrzostwach – lepsza okazała się Elena Tangherlini z Włoch. Beata Żurowska wygrała na początek z inną Włoszką Elisabettą Bianchini, ale w kolejnej rundzie trafiła na reprezentacyjną koleżankę, Renatę Tomczak, która okazała się lepsza – minimalnie, bo raptem jednym trafieniem.

Tomczak w rezultacie dotarła do ćwierćfinału turnieju, pokonując prócz Żurowskiej Rumunkę Anę Boldor. W walce o czołową czwórkę Polkę zwyciężyła świetna, startująca z powodzeniem w seniorskim pucharze świata Marta Martianowa.

Kapitalnie od początku dnia walczyła Julia Walczyk. Polka wygrała rundę grupową z bilansem sześciu zwycięstw i trafieniami 30:8. Przez rundę pucharową także szła jak burza. Pokonała 15:3 Turczynkę Firuze Gunes i 15:11 Włoszkę Serenę Rossini. W ćwierćfinale rozprawiła się po emocjonującej walce z Tangherlini, pokonując pogromczynię Chrzanowskiej 14:12.  W półfinale rywalką była Martianowa. Niestety tym razem Rosjanka okazała się lepsza, pokonując Walczyk 15:11 i „skazując” ją na najniższy stopień podium. W finale Martianowa wygrała ze swoją rodaczką Adelyą Abdrakhmanovą.

1. Marta Martianowa (Rosja)
2. Adelya Abdrakhmanova (Rosja)
3. Julia Walczyk (Polska) i Victoria Yusova (Rosja)
… 6. Renata Tomczak, 19. Julia Chrzanowska, 32. Beata Żurowska

Wśród polskich szpadzistów najlepiej zaprezentował się Maciej Bielec, wielokrotny medalista imprez mistrzowskich w młodszej kategorii wiekowej. Nasz zawodnik w fazie grupowej zajął 7. miejsce, potem bardzo dobrze radził sobie w fazie pucharowej. Pokonał kolejno Nazara Kozhina z Ukrainy, Ami Sinclaira z Wielkiej Brytanii oraz jego rodaka Matthew Cooper. Dopiero w ćwierćfinale znalazł Bielec pogromcę, okazał się nim jeden z dwóch Włochów, którzy sięgnęli dziś po medale – Federico Vismara.

Bliski pójścia w ślady kolegi był Wojciech Lubieniecki, lecz w 1/8 finału przegrał z Czechem Jakubem Jurką. Jurka był dziś katem Polaków, bo rundę wcześniej w jednostronnej walce wyeliminował Damiana Michalaka. Bartosz Staszulonek odpadł już w 1/32 finału pokonany przez Francuza Clementa Dorigo.

Złoto wywalczył ostatecznie Jakub Jurka. Czech w półfinale pokonał Niemca Rico Brauna, a w finale Włocha Federico Vismarę.

1. Jakub Jurka (Czechy)
2. Federico Vismara (Włochy)
3. Rico Brauna (Niemcy) i Valerio Cuomo (Włochy)
… 7. Maciej Bielec, 15. Wojciech Lubieniecki, 18. Damian Michalak, 46. Bartosz Staszulonek

Bartosz Szafran4714 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.