Szermierka na wózkach – PŚ: Siedem polskich medali w Holandii!

Polscy szermierze na wózkach z zawodów Pucharu Świata w Stadskanaal wrócą z workiem medali! Biało-Czerwoni siedmiokrotnie kończyli zmagania na podium, zdobywając w Holandii jeden złoty, trzy srebrne i trzy brązowe krążki.

SZPADA

Najwięcej medali – bo aż trzy – Polacy wywalczyli w zmaganiach szpadzistów. Drugie miejsce w kategorii B zajął Norbert Całka. Nasz zawodnik pewnie pokonywał kolejnych rywali: Brazylijczyka Sandro Calaco (15:3), Irakijczyka Zainulabdeena Al.-Madhkhoori (15:12), Węgra Gyula Mato (15:8) i reprezentanta Kuwejtu Abdullaha Alhaddada (15:5). W pojedynku o złoto musiał jednak uznać wyższość Brytyjczyka Piersa Gillivera, który od początku rywalizacji wyraźnie zdominował Polaka. Całka próbował gonić wynik, jednak walka zakończyła się wyraźnym zwycięstwem rywala 15:6. Na 21. pozycji sklasyfikowano dwukrotnego medalistę igrzysk paraolimpijskich w Rio – Michała Nalewajka, który odpadł ze zmagań w pierwszej rundzie, pokonany przez Irakijczyka Haydera Al-Ogaili (15:6).

W zmaganiach szpadzistek w kategorii B brązowy medal wywalczyła Patrycja Haręza. Polka w 1/8 stoczyła wyrównany pojedynek z reprezentantką Hongkongu Yuen Ping Chung (15:14), a w kolejnej rundzie nieco mniej zaciętą walkę z Francuzką Circée Peloux (15:10). W półfinale Haręza wyraźnie uległa zawodniczce z Tajlandii Saysunee Jana (6:15), która później wywalczyła złoty medal. Polka musiała zadowolić się brązem.

Marta Fidrych i Renata Burdon rywalizowały w kategorii A. Polki spotkały się w „siostrzanym” pojedynku w pierwszej rundzie fazy pucharowej. Lepsza w tym starciu okazała się Fidrych, która pokonała koleżankę 15:8. W ćwierćfinale Polka rywalizowała z Chui Yee Yu z Hongkongu. Po wyrównanej walce Fidrych uległa przeciwniczce w stosunku 13:15 i zakończyła zmagania na piątej pozycji.

Lepiej Polki spisały się w rywalizacji drużynowej – Marta Fidrych, Renata Burdon i Patrycja Haręza dotarły w niej do samego finału. W ćwierćfinale bez problemu pokonały Grecję 45:24, a w półfinale przyszło im się zmierzyć z mocną ekipą z Hongkongu. Pojedynek był prawdziwą sinusoidą – najpierw Polki objęły wyraźne prowadzenie 35:25, następnie roztrwoniły całą przewagę. Przed ostatnią walką to rywalki prowadziły jednym trafieniem. Wtedy jednak Marta Fidrych dostała szansę na rewanż na Chui Yee Yu, która pokonała ją w turnieju indywidualnym. Tym razem to Polka była górą, dzięki czemu nasze zawodniczki awansowały do finału, wygrywając 45:43. W pojedynku o złoto Biało-Czerwone nie znalazły recepty na Węgierki i uległy im dziewięcioma trafieniami.

FLORET

W zmaganiach florecistów oglądaliśmy sześciu Polaków. W kategorii B po medal sięgnął Jacek Gaworski. Nasz szermierz pewnie wygrał pojedynek 1/8 finału z Sulaimanem Ali z Kuwejtu (15:3) oraz ćwierćfinał z Ukraińcem Olegiem Naumienko (15:10). Niestety, półfinałowe starcie z Francuzem Maximem Valetem Gaworski musiał oddać bez walki z powodu kontuzji. Ostatecznie został więc sklasyfikowany na trzecim miejscu. W ćwierćfinale z rywalizacją pożegnał się Adrian Castro. Polak uległ późniejszemu złotemu medaliście, Brytyjczykowi Dimitri Coutya 6:15. Rundę wcześniej z zawodów odpadł Zbigniew Wyganowski, który przegrał z Włochem Marco Cimą 10:15.

Bez sukcesów nasi floreciści rywalizowali w kategorii A. Najlepiej z Polaków spisał się Michał Nalewajek, który został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Nalewajek pokonał dwóch reprezentantów Francji: Vincenta Henry’ego (15:1) i Damiena Tokatliana (15:12), ale w ćwierćfinale uległ Włochowi Matteo Bettiemu (11:15). Wcześniej z turniejem pożegnali się Norbert Całka (przegrana z Włochem Matteo Dei Rossi 13:15) i Rafał Ziomek (przegrana z Francuzem Ludovikiem Lemoine 10:15).

Polacy powetowali sobie niepowodzenie w rywalizacji indywidualnej podczas zmagań drużynowych. Michał Nalewajek, Norbert Całka, Zbigniew Wyganowski i Rafał Ziomek wywalczyli srebrne medale. W drodze do finału Polacy gładko pokonali Japonię 45:22 oraz stoczyli emocjonujący bój z Ukraińcami, zadając rywalom o jedno trafienie więcej (43:42). W finale przeciwnikami Polaków była ekipa włoska. Przez długi czas wydawało się, że nasi szermierze zwyciężą – Biało-Czerwoni szybko wypracowali sobie przewagę i na dwie walki przed końcem prowadzili z rywalami 35:25. Niestety, po wyraźnie przegranym pojedynku Rafała Ziomka z Matteo Bettim (4:15), sytuacja się odwróciła i ostatecznie to Włosi cieszyli się ze zwycięstwa 45:44.

SZABLA

Największy sukces w Standskanaal odnieśliśmy w rywalizacji szablistów. Rywalizujący w kategorii B Adrian Castro okazał się niepokonany. Brązowy medalista z Rio w drodze po zwycięstwo pokonał Japończyka Ryuji Ondę (15:5), Niemca Baldwindera Cheema (15:7) i Ukraińca Antona Dacko (15:12), a w finale był lepszy od Włocha Alessio Sarri (15:11). Rywalizujący w tej samej kategorii Zbigniew Wyganowski odpadł w 1/8 finału, po walce z Francuzem Maximem Valetem (6:15).

W kategorii A na ósmej pozycji zmagania ukończył Rafał Ziomek. W 1/8 Polak stoczył zacięty pojedynek z Ukraińcem Wołodymyrem Gołowaszczenką – Ziomek rozstrzygnął go na swoją korzyść, zadając decydujące trafienie przy stanie 14:14. W ćwierćfinale rywalem naszego szermierza był kolejny zawodnik z Ukrainy – Andrij Demczuk. Tym razem jednak przeciwnik okazał się lepszy, wygrywając walkę pięcioma trafieniami.

Polskim sukcesem zakończyły się także zmagania kobiet. W rywalizacji szablistek w kategorii B swój drugi brązowy medal w Standskanaal zdobyła Partycja Haręza. W fazie ćwierćfinałowej Polka pewnie pokonała niemiecką szablistkę Sylvi Tauber 15:10. W półfinale mogliśmy mieć uczucie déjà vu – ponownie rywalką Polki była reprezentująca Tajlandię Saysunyee Jana, ponownie przeciwniczka okazała się lepsza (15:11) i ponownie do rąk Tajki trafił złoty krążek, a do Polki – brąz.

W kategorii A tym razem lepiej z Biało-Czerwonych zaprezentowała się Renata Burdon. Polka w 1/8 bardzo pewnie rozprawiła się z Sofią Brunati z Włoch (15:2), jednak w ćwierćfinale musiała pogodzić się z porażką. Wyraźnie lepsza była bowiem Węgierka Eva Andrei Hajmasi, która wygrała w stosunku 15:8. W pierwszej rundzie fazy pucharowej odpadła Marta Fidrych. Pogromczynią Polki okazała się Włoszka Andrea Mogos (15:7).

Polska – z siedmioma medalami na koncie – zajęła siódme miejsce w klasyfikacji medalowej zawodów Pucharu Świata w Stadskanaal. Zwyciężyli Węgrzy z dziewięcioma krążkami (cztery złote), przed Włochami (cztery złote) i Wielką Brytanią (trzy złote).

WYNIKI

SZPADA

Mężczyźni – kategoria A:
1. Piers Gilliver, Wielka Brytania
2. Norbert Całka, Polska
3. Abdullah Alhaddad, Kuwejt
3. Matteo Betti, Włochy

21. Michał Nalewajek, Polska

Kobiety – kategoria A:
1. Chui Yee Yu, Hongkong
2. Jewgienia Breus, Ukraina
3. Zsuzsanna Krajnyak, Węgry
3. Amarilla Veres, Węgry
5. Marta Fidrych, Polska

14. Renata Burdon, Polska

Kobiety – kategoria B:
1. Saysunee Jana, Tajlandia
2. Kirstina Fiaklistawa, Białoruś
3. Patrycja Haręza, Polska
3. Tetiana Pozniak, Ukraina

Kobiety – drużynowo:
1. Węgry
2. Polska
3. Hongkong

FLORET

Mężczyźni – kategoria A:
1. Richard Osvath, Węgry
2. Ludovic Lemoine, Francja
3. Matteo Betti, Włochy
3. Emanuele Lambertini, Włochy

6. Michał Nalewajek, Polska
12. Rafał Ziomek, Polska
20. Norbert Całka, Polska

Mężczyźni – kategoria B:
1. Dimitri Coutya, Wielka Brytania
2. Maxime Valet, Francja
3. Anton Dacko, Ukraina
3. Jacek Gaworski, Polska

8. Adrian Castro, Polska
12. Zbigniew Wyganowski, Polska

Mężczyźni – drużynowo:
1. Włochy
2. Polska
3. Francja

SZABLA

Mężczyźni – kategoria A:
1. Richard Osvath, Węgry
2. Andrij Demczuk, Ukraina
3. Vasileios Ntounis, Grecja
3. Artem Manko, Ukraina

8. Rafał Ziomek

Mężczyźni – kategoria B:
1. Adrian Castro, Polska
2. Alessio Sarri, Włochy
3. Anton Dacko, Ukraina
3. Yannick Ifebe, Francja

13. Zbigniew Wyganowski, Polska

Kobiety – kategoria A:
1. Jewgienia Breus, Ukraina
2. Eva Andrea Hajmasi, Węgry
3. Natalia Morkwych, Ukraina
3. Andrea Mogos, Włochy
5. Renata Burdon, Polska

9. Marta Fidrych, Polska

Kobiety – kategoria B:
1. Saysunee Jana, Tajlandia
2. Nadia Dołoch, Ukraina
3. Patrycja Haręza, Polska
3. Irma Chetsuriani, Gruzja

fot. Facebook – IWAS World Cup Wheelchair Fencing, The Netherlands

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password